İçeriğe atla

Soybilim yazılımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gramps özgür ve açık kaynak kodlu bir soybilim yazılımıdır
PhpGedView web tabanlı, özgür ve açık kaynak kodlu bir soybilim yazılımıdır

Soybilim yazılımı, soybilimsel veriyi kaydetmek, düzenlemek ve yayımlamak için kullanılan yazılım türüne verilen addır. Bir soybilim yazılımının bir kişinin en azından doğum, evlilik, ölüm tarihi ve yerleri ile kişilerle aileler arasındaki ilişkileri kayıt altında tutması beklenir. Bunun yanında, birçok soybilim yazılımı bir bireyin yaşamında gerçekleşen türlü olayları, bunlara ilişkin fotoğraf ve çokluortam belgelerini içermekte ve bunlara ait kaynaklar barındırmaktadır. Soybilim yazılımları pedigre çizelgeleri ve ahnentafel raporları gibi görsel çıktılar da üretebilmektedir. HTML sayfaları üreten uygulamalar olduğu gibi İnternet üzerinde çalışan soybilim programları da bulunmaktadır.

Soybilim yazılımlarının bir bölümü belirli bir dine öncelik vermekte ve program girdilerini buna yönelik tasarlamaktadırlar. İnsanları yaşadıkları coğrafi bölgelere göre sınıflandıran yazılımlar da bulunmaktadır.

Sayısal fotoğrafların kayıt altında tutulmasını olanaklı kılan programların yanı sıra yakınlık çizelgeleri hazırlamaya yardımcı uygulamalar da bulunmaktadır. Bu programların bir bölümü evlilik dışı ilişkiler sonucu doğan çocuklar gibi farklı girdi türlerini desteklemektedir.

Birçok soybilim yazılımı veri yönetimini ön planda tutmakta ve kullanıcıların kişisel ve ailevi bilgilerini bir arada sunmayı amaçlamaktadır. Soybilimle uğraşan kişilerin kullanabilecekleri diğer uygulama türleri ise araştırma yönetimi ve eşleme araçları ile çizelge programlarıdır.

Veri paylaşımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok soybilim yazılımı tarafından desteklenen GEDCOM veri türü soybilimsel verinin programlar arasında paylaşılmasını olanaklı kılmaktadır. Bu programların bir bölümü doğrudan GEDCOM verisi üzerinde işlem yaparken bazıları yaşayan kişilere ilişkin gizlilik kaygılarını öne çıkararak paylaşıma açık veri miktarını sınırlamaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]