Sosyal girişim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sosyal girişim, bir sosyal soruna sistematik ve yenilikçi bir çözüm sunan, sürdürülebilir bir iş modeline sahip ve ürettiği ürün ve veya hizmet sayesinde toplumda ölçülebilir bir sosyal etki yaratan kuruluştur.

Sosyal girişimler, özel sektör ve üçüncü sektörün kesişim noktasında bulunan oluşumlardır.[1] Bir sosyal girişim, kâr amacı güden bir şirket veya kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu şeklinde yapılanabilir ve bulunduğu yerin yasalarına göre kooperatif, karşılıklı kuruluş, sosyal amaçlı şirket (Belçika), sosyal etik şirketi (Lüksemburg), toplum yararı şirketi (İngiltere), yardım kuruluşu gibi farklı isimler altında faaliyet gösterebilir.

Türkiye'de sosyal girişim ayrı bir tüzel kişilik olarak kabul edilmemekte, vakıf, dernek, kooperatif ve şirket gibi farklı tüzel kişilikler olarak faaliyet göstermektedir.[1] 2019 yılı itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 9000 sosyal girişim olduğu tahmin edilmektedir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ersen, Tevfik Başak; Kaya, Derya; Meydanoğlu, Zeynep. "Sosyal Girişimler ve Türkiye İhtiyaç Analizi Raporu" (PDF). Tüsev Yayınları, Aralık 2010. 25 Ocak 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Türkiye'de sosyal girişimlerin durumu". British Council, Türkiye, 2019. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]