İçeriğe atla

Sophie (Edinburgh düşesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sophie
Edinburgh Düşesi
2023'te düşes
Doğum20 Ocak 1965 (59 yaşında)
Oxford, İngiltere
Eş(ler)i
Çocuk(lar)ı
HanedanWindsor (evlilik yoluyla)
BabasıChristopher Rhys-Jones
AnnesiMary O'Sullivan

Edinburgh Düşesi Sophie, (d. Sophie Helen Rhys-Jones; 20 Ocak 1965) Birleşik krallık kraliyet ailesinin bir üyesi. Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip'in en küçük oğlu olan Edinburgh dükü Prens Edward ile evlidir.

Kökeni ve tahsili[değiştir | kaynağı değiştir]

Sophie Rhys-Jones, Christopher Bournes Rhys-Jones (d.1931) adlı bir tekerlek tüccarı ile karısı Mary Rhys-Jones adlı, kızlık adı O'Sullivan, (d. 1934, İrlanda-ö. 29 Ağustos 2005, Tunbridge Wells) İrlandalı bir sekreterin kızıdır. Ebeveynleri 1961'den beri evlidir. Sophie'nin David Bournes Rhys-Jones (d.1963) adında bir ağabeyi var. Dedesi Theophilus Rhys-Jones (1902-1959) rektördü ve babaannesi Margaret Patricia Newal Molesworth'dır (1904-1985).Dedesi Cornelius Thomas O'Sullivan (1896-1939)banka memuruydu ve anneannesi Doris Emma Stokes'dir (1901-1984). Atası Nicholas St John (1526-1589) ve karısı Elizabeth Blount'dan dolayı Sophie kocası Edward ile akrabadır ki onun da soyu bu çiftten geliyor.

Sophie ağabeyi ile beraber Kent'te bağlı Brenchley çevresindeki kırsalda büyüdü. Tahsiline Cranbrook'daki Dulwich College Preparatory okulu ile Pembury'deki Kent College for Girl (kızlar okulu)'da devam etti. Akabinde West Kent College'da sekreterlik eğitimi alarak mezun oldu.

Evliliği ve çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sophie prens Edward ile 1993'te bir tenis turnuvası sırasında tanıştı. 19 Haziran 1999'da Windsor Sarayı içinde bulunan St.George's şapelinde prens Edward ile evlendi. Düğünden birkaç hafta önce Sun gazetesi Sophie'nin çıplak göğüsleriyle görüldüğü fotoğraflar yayınladı. Fotoğraflar bir İspanya tatilinin anılarıydı. Bu evlilikten dolayı kocasına Wessex kontu unvanının yanı sıra Sophie'nin kökenlerini işaret etmesi babından ailesinin geldiği Galce komşu topraklar olan Galler'i işaret etmesi için vikont Severn unvanı da verildi. (Severn bir ırmaktır ve kaynağı Galler'dedir). Sophie'nin tam unvanı Kraliyet Altesleri, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda'ya bağlı Birleşik Krallık'ın prensesi Edward, Edinburgh düşesi Wessex kontesi ve Severn vikontesi'dir. Fakat nikâh akdinden sonra kontese kendi isteği üzere günlük hayatında Sophie Wessex olarak hitap ediliyor.

Kontesin, 2001 yılında başına gelen bir dış gebelik sebebiyle acilen ameliyat olmasından sonra, kocasıyla iki çocukları oldu:

Ailesiyle beraber Bagshot Park'ta yaşıyor.[1]

Mesleği ve görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezun olduktan sonra halkla ilişkiler alanında kariyer yapmaya başladı. Londra'da bulunan Capital Radyo'nun basın bölümünde ve çeşitli PR-firmaları için çalıştı. 1996 yılında Murray Harkın adlı bir ortakla kendi PR ajansı olan R-JH Public Relations'u kurdu.2002 yılında kraliyet hanedanının ve kamu oyunun baskısı nedeniyle firmasının yönetim kadrosundan çekilmek zorunda kaldı. Bu özel hayata geri çekilmenin ana nedeni Sophie-Gate olarak bilinen bir skandaldır. Nisan 2001 yılında News of the World gazetesi içinde Sophie'nin kraliçe, Tony ve Cherie Blair hakkında aşağılayıcı konuşmalarını ve kendi evliliği ile ilgili detayları açıkladığı bir diyaloğun bölümlerini yayınladı. Ortağı ile beraber "Şeyh Muhammed" ile güya bu zatın firmasına vereceği bir görev için bir iş randevusu ayarladı. Bu şeyh aslında kılık değiştirmiş bir muhabirdi ve konuşmayı kaydetti. Sohie'nin kısa bir süre sonra News of the World'da yayınlanan ve içeriği kocasının eşcinsel olduğuna dair dedikodulara karşı yaptığı savunmayı içeren bir röportaj da sansasyona sebep oldu.

Bu yüzden 2002 yılından beri ağırlıklı olarak kendini kreatif işlere adadı ve kraliyet ailesini kamu oyunda temsil ediyor. Yaklaşık olarak 50 yardımsever organizasyonun hamisidir. Bunların birçoğu kendilerini çocuklara veya engellilere adamış olanlardır.

Unvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 20 Ocak 1965 - 19 Haziran 1999: Sophie Helen Rhys-Jones
  • 19 Haziran 1999 - 10 Mart 2023: Kraliyet Altesleri Wessex Kontesi
  • 10 Mart 2019 - 10 Mart 2023: Kraliyet Altesleri Wessex ve Forfar Kontesi
  • 10 Mart 2023 - Günümüz: Kraliyet Altesleri Edinburgh Düşesi
    Sophie'nin Edinburgh Düşesi olarak kullandığı arması.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bulbul, Nuray (27 Ekim 2022). "Where does Prince Edward live and can you visit Bagshot Park?". Evening Standard (İngilizce). 13 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2023.