Son Ada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Ada
Zülfü Livaneli-Son Ada.jpg
Yazar Zülfü Livaneli
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayım 2008
Yayımcı Remzi Kitabevi
Sayfa 185
ISBN 9789751413109

Son Ada, Zülfü Livaneli'nin yazdığı alegorik bir romandır. 2008 yılında yayımlanan roman, 2009 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazandı. Tahsin Yücel başkanlığındaki Seçici Kurul, "toplumsal sorunlara gerçekçi yaklaşımını fantastik bir anlatımla yansıtmadaki başarısı nedeniyle" romanı bu ödüle değer gördüğünü açıkladı.[1]

Romanda, varlıklı bir adamın satın aldığı doğal zenginliklerle dolu küçük bir adada, kendi kaynaklarıyla geçinen 40 evden oluşan bir topluluğun arasında darbeci bir devlet başkanının yerleşmesiyle yaşanan kurgusal olaylar anlatılır; çevreci ve siyasi mesajlar verilir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Emeklilik yıllarını sakin bir yerde geçirmek isteyen darbeci bir başkan, herkesin cennet olarak betimlediği bir adaya yerleşiyor. Ada, herkesin yönetime katılmasıyla yönetilen bir yerdir. Ancak başkan, adayı tek başına ve bildiği gibi yönetmeye taliptir.

Bunun için öncelikle kendini oy çokluğuyla başkan seçtirir. Ve her şeyi değiştirmeye başlar. Başta martılar, daha sonra da insanlar değişmeye başlar.

Ancak değişmeyenler de vardır. İşte onlar, her türlü yıldırmaya karşı koymaya kalkışacaklardır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Orhan Kemal Ödülü Zülfü Livaneli'ye, Milliyet Gazetesi, 3 Haziran 2009". 18 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2009. 
Ödüller
Önce gelen:
Ağlayan Dağ Susan Nehir
Orhan Kemal Roman Armağanı
2009
Sonra gelen:
Şeytan Minareleri