İçeriğe atla

Somatizasyon bozukluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Somatizasyon bozukluğu fiziksel ve bedensel semptomları içeren psikyatrik bir durumdur. Bir hastanın bu tanıma girebilmesi için iş, aile, okul veya sosyal yaşamında çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle etkilendiğinin saptanması gerekmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler bedenleri ve organlarına yönelik çeşitli şikayetlerde bulunabilirler. Bu şikayetlere örnek olarak vücutta yanma hissi, sürekli yer değiştiren ağrılar, dilde farklı tatların hissedilmesi ve zaman zaman giren kramplar verilebilir. Bu hastalığın altında yatan sebeplerden biri de yoğun strestir. Kişinin strese bağlı olarak yaptığı yakınmaları zamanla somatik hale gelebilir.

Hastalığın belirtileri toplum içerisinde fiziksel nedenlerden dolayı stresli olma durumu, karın ağrısı, cinsel isteksizlik, bulantı, kusma gibi şeylerdir. Hastalığın tedavisinde ise ilk olarak kişide bulunan olumsuz düşünceler giderilmeye çalışılır. EMDR yöntemi ile travma çalışmasını yapmak hızlı bir sonuca ulaştırabilmektedir. Uygun ilaç tedavisi de oldukça etkilidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Somatizasyon Bozukluğu". Yrd. Doç Adnan Çoban. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]