Sodom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sodom
Sodom'un 2007 yılında Bangkok'taki görüntüsü
Genel bilgiler
Başladığı yerGelsenkirchen, Almanya
TarzlarThrash metal
Black metal(İlk Dönem)
Etkin yıllar1981-günümüz
Müzik şirketiSteamhammer
Resmî sitesodomized.info
ÜyelerTom Angelripper
Bernd "Bernemann" Kost
Markus Freiwald
Eski üyelerFrank Testegen
Josef Dominic
Michael Wulf
Uwe Christophers
Frank Blackfire
Uwe Baltrusch
Michael Hoffman
Andy Brings
Dirk "Strahli" Strahlmeier
Christian "Witchhunter" Dudek
Atomic Steif (Guido Richter)
Bobby Schottkowski

Sodom, 1981'de kurulan Alman metal grubudur. Kreator, Destruction ve Tankard gruplarıyla beraber ''Büyük Teutonic 4(The Big Teutonic Four)''den biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1984 yılında In the Sign of Evil adlı 5 parçalık bir EP ile ortaya çıktılar. Thrash metalin, başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa'da yayılmaya başladığı bir dönemde çıkan bu EP, ciddi bir beğeni ile karşılandı.[kaynak belirtilmeli] Bu EP'de yer alan "Outbreak Of Evil" adlı parça, grubun dinleyicileri tarafından beğeni kazandı ve ilk Sodom hiti oldu.[kaynak belirtilmeli]

In the Sign of Evil'ın ardından 1986 yılında ilk Sodom albümü Obsessed by Cruelty yayınlandı. Bu albümle birlikte Sodom, Almanya genelinde ismini duyurdu.

1987 yılında Persecution Mania albümünü çıkardı. Grup amatör kimliğinden sıyrılarak kendi tarzını oturtmaya başladı.[kaynak belirtilmeli] Tom Angelripper'ın vokalleri de bu albümde özgünlük yakaladı. In The Sign of Evil EP'sinde yer alan "Outbreak Of Evil" adlı parçaya bu albümde de yer verildi. Albümde ayrıca Motörhead coverı "Iron Fist" de bulunmaktaydı. 1988 yılında Mortal Way of Life adlı bir canlı albüm yayınladılar. İki albümden ve EP'den parçaların yanı sıra yine Motörhead coverı "Iron Fist"e yer verildi.

1989 yılına gelindiğinde Sodom, Agent Orange'ı yayınladı. Albümden, "Agent Orange", "Ausgebombt", "Baptism of Fire", "Tired and Red" ve "Remember the Fallen" gibi hitler çıktı.[kaynak belirtilmeli] 1989 yılına damgasını vuran ve grubun dünya çapında tanınmasını sağlayan bu albüm, halen gelmiş geçmiş en iyi thrash metal albümleri arasında gösterilmektedir ve Sodom'un en çok satılan albümü konumundadır.[kaynak belirtilmeli] Albümde bir de "Don't Walk Away" adlı Tank coverı vardı. Grup, aynı yıl içerisinde Ausgebombt adlı 3 parçalık bir maxi single yayınladı. Bu single, Agent Orange albümünde yer alan "Ausgebombt" adlı parçanın Almanca versiyonunu, Tank coverı "Don't Walk Away"i ve yine Agent Orange albümünden "Incest" adlı parçanın yeni bir yorumunu içermekteydi.

1990'da, Better off Dead adında yeni bir albüm yayınlandı. Albüm, çıktığı dönemde Agent Orange kadar ilgi görmedi.[kaynak belirtilmeli] Sodom, Better off Dead'in ardından da aynı yıl içerisinde bir EP yayınladı. The Saw Is the Law adlı EP 3 parça içermekteydi. Bunlar, Better off Dead albümünde yer alan "The Saw Is The Law" adlı parçanın yeni yorumu, aynı albümden "Tarred and Fearhered" adlı parça ve "The Kids Wanna Rock" adlı cover çalışmasıydı.

1992 yılında yayınlanan Tapping the Vein albümünde Sodom, Better off Dead'den daha iyi tepkiler aldı.[kaynak belirtilmeli] Aradan bir yıl geçtikten sonra, 1993 yılında Aber Bitte mit Sahne adlı EP yayınlandı. 4 parça içeren bu EP'deki ilk parça, EP ile aynı ismi taşıyan "Aber Bitte mit Sahne" adında o dönem Almanya'da hit olmuş bir pop şarkısının trash versiyonuydu. Diğer 3 parça ise sert ve hızlı thrash çalışmalarıydı.[kaynak belirtilmeli]

Get What You Deserve, 1994 yılında raflardaki yerini aldı. Parça sürelerinin kısa tutulduğu ve 44 dakikaya 16 parçanın sığdırıldığı albüm, grubun sevenleri tarafından beğeni ile karşılandı.[kaynak belirtilmeli] Daha sonraları yapılan bir röportajda Tom Angelripper, "Bence en iyi albümümüz Agent Orange değil Get What You Deserve idi" diyecektir.[kaynak belirtilmeli] Aynı yıl İkinci canlı albüm, Marooned adıyla yayınlandı. Giriş dahil 23 parça içeren bu albümün toplam süresi 77 dakikaydı. "Outbreak Of Evil", "Agent Orange", "Ausgebombt", "Tarred and Feathered", "Remember the Fallen", "Tired and Red" ve "Freaks of Nature" gibi bütün Sodom hitlerine albümde eksiksiz olarak yer verilmişti.

1995 yılına gelindiğinde Masquerade in Blood albümü yayınlandı. Fakat diğer albümlere göre daha sönük bir Sodom albümü oldu ve beklenen ilgiyi göremedi.[kaynak belirtilmeli] İki yıl sonra, 1997'de Sodom, yayınladığı 'Til Death Do Us Unite albümüyle tekrar piyasada ilgiyle karşılandı ve olumlu eleştiriler aldı.[kaynak belirtilmeli]

Sodom, Hole in the Sky konserinde, 2009

1999'da Code Red, 2001'de M-16 albümlerinin yayınlanmasının ardından stüdyo albümlerine bir ara veren Sodom, 2003 yılı sonlarında On Night in Bangkok adlı üçüncü canlı albümünü, 2005 yılında ise Lords of Depravity Pt. I adlı DVD'lerini yayınladı. 2006 yılında ise kendi adlarını taşıyan Sodom albümünü yayınladılar. 26 Ağustos 2016'da Decision Day albümü çıkması bekleniyor.[1]

Zaman Çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sodom To Release 'Decision Day' Album In August". Blabbermouth.net. 9 Haziran 2016. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]