İçeriğe atla

Smolni Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Smolny Enstitüsü sayfasından yönlendirildi)
Quarenghi'in Smolny Enstitüsü için orijinal dizaynı(1806).

Smolny Enstitüsü (Rusça: Смольный институт) Rusya tarihinde büyük bir rol oynayan Sankt-Peterburg'da Palladian tarzında büyük bir binadır.

Binanın yapımı için Giacomo Quarenghi, evlenmemiş soylu kızların eğitiminden sorumlu bir topluluk tarafından görevlendirildi. 1808'de Noble Maidens Enstitüsü için Smolny enstitüsü inşa edildi. İsmini İvan Betskoy'un teşvikiyle kurulan ve ensititünün yakınında bulunan Smolny rahibe manastırından aldı.

Bina 1917 Ekim Devrimi sırasında Lenin tarafından Bolşevik Merkez olarak seçildi. Moskova Kremlin'e hareket edene kadarki birkaç ay boyunca Lenin'in hükûmeti yönettiği eviydi. Ondan sonra yerel Komünist Parti'nin binası ve şehir toplantılarında kullanılan bir yerdi.

1927'de, binanın önüne Lenin için bir anıt dikildi. 1934'te Sergei Kirov'a burada suikast yapıldı. 1991'den sonra, Smolny, şehir idaresinde ve belediye başkanının evi (1996'dan sonra valinin evi)olarak kullanıldı. Enstitüde Vladimir Putin, Anatoly Sobchak'ın idaresinde 1991'den 1997'ye kadar çalıştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]