Skilla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skylla ,House-of-Dionysos-Paphos,Hellenistik dönem

Scylla (Yunanca: Σκύλλα), Yunan mitolojisinde, Sicilya ve İtalya arasındaki Messina Boğazı'nın durgun tarafından yaşayan Canavar. Scylla, altı uzun bacağa ve her bir bacağın ucunda ağzında üç sıra keskin diş bulunan korkunç bir başa sahiptir. Vücudu on iki köpek ayağı ve bir kedi kuyruğundan oluşur. Hecate, Crataeis, Lamia ya da Ceto gibi Phorcys'in çocuklarından biridir. Stesichorus'da dahil bazı kaynaklar ise ailesinin Triton ve Lamia olduğunundan bahsetmişlerdir.

Klasik sanatta, Üst gövdesi kadın, alt gövdesi ise balık kuyruğundan ve boğazlarında halkalar bulunan dört ile altı arasında köpek başından oluşan bir canavar şeklinde resmedilmiştir.

Odysseia destanında anlatılan : Skylla müthiş uluyucu canavar, [sesi yeni doğmuş bir eniğin sesini andırır; kendisi ise dev bir canavardır; onu görmekten kimse hoşlanmaz, rastlayan tanrıda olsa]on iki ayağı olup hepsi de biçimsizdir; upuzun altıda boynu ve her birinde birer korkunç başı vardır; her kafada dişler sık ve üst üste üçer sıra üzeredir.

Ayrıca; Prison Break adlı dizinin 4. sezonunun konusu Scylladır.