Skeomorfizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mumlara benzer biçimde tasarlanmış elektronik lambalar

Skeomorfizm, bir nesnenin çalışma prensibi farklı olmasına rağmen daha önceden bilinen farklı bir nesneyi hatırlatacak şekilde tasarlanması.

Skeuomorphism, nesnelerin 2 boyutlu düzleme aktarılırken daha gerçekçi ve 3 boyutlu çizgiler ve şekiller kullanılarak tasarlandığı bir tasarım trendidir. Skeuomorphism kelimesi Yunanca kökenlidir ve "kap veya alet" anlamına gelen "skeuos" ile "şekil" anlamına gelen "morphḗ" kelimelerinden türetilmiştir. Bu tasarım akımı özellikle 2000-2013 yılları arasında ikonlar ve arayüzlerde yaygın olarak tercih edilmiştir.[1]

Bilgisayar sistemlerine yeni alışmaya başlayan insanlar için tasarımcılar, kullanımı daha kolay hale getirmek için düğmeler ve şekiller gibi unsurları detaylı bir şekilde hazırlamışlardır. Skeuomorphism tasarımında gölgeler ve 3 boyutlu detaylar sıkça kullanılır. Temel amacı, bilgisayar kullanmayı bilmeyen kişiler için bilgisayar kullanımını kolaylaştırmaktır. Özellikle 1980'lerden itibaren bilgisayar teknolojisi hayatımıza girdiğinde, bu yeni teknoloji insanlar için oldukça karmaşık bir hal aldı. Kullanıcılar için birçok zorluk barındıran bilgisayarlar, zor bir şekilde kullanıldı. Bu nedenle, içerik açısından karmaşık olan bilgisayar arayüzleri daha basit ve anlaşılır hale getirilmeliydi. İşte bu sebeple Skeuomorphism tasarım akımı ortaya çıktı. Bu tasarım akımı, kullanıcılara daha anlaşılır bir deneyim sunarak bilgisayar kullanımını kolaylaştırmayı amaçlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çetin, Bilal (17 Mayıs 2023). "Skeuomorphism Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Babblela". 16 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2023.