İçeriğe atla

Sivil Toplum Endeksi Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sivil Toplum Endeksi Projesi(Kısa adıyla STEP, Civil Society Index Project) CIVICUS:World Allience for Citizen Participation tarafından dünyanın 60 ülkesinde gerçekleştirilen bir sivil toplum araştırma projesidir. Türkiye'de Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı tarafından 2004-2006 yılları arasında yürütülen proje Türkiye'de sivil toplum alanında yapılan ender araştırmalardan biri olmuştur.

TÜSEV tarafından proje 2009-2011 yıllarında yenilenmiştir.

Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP), dünya genelinde sivil toplumu yapı, etki, ortam ve değerler ana başlıkları altında incelemektedir. STEP çeşitli kamuoyu yoklamaları ve medya değerlendirilmesini amaçlayan eylem odaklı bir araştırma projesidir. Bu araştırma ve analizin gerçekleştirilme süreci kadar sivil toplum kuruluşları arasında iletişim ve işbirliklerinin arttırılması, sivil toplum bilincinin güçlendirilmesi ve sivil toplumun kapasitesinin geliştirilmesi için de fırsat yaratmıştır.

STEP uygulama süreci veri toplama, anket ve bölgesel danışma toplantıları, medya taraması, politikaları etkileme analizi, puanlama ve raporun oluşturulması etaplarından oluşmuştur.

Araştırmanın ilk raporu "Türkiye'de Sivil Toplum: Bir Değişim Süreci CIVICUS Uluslararası Sivil Toplum Endeksi Türkiye Ülke Raporu" ve ikinci raporu "Türkiye'de Sivil Toplum: Bir Dönüm Noktası" İngilizce ve Türkçe olarak Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı(TÜSEV) tarafından yayımlanmıştır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]