İçeriğe atla

Siraküzalı II. Hiero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Siraküzalı II. Hiero sikkesi

Siraküzalı II. Hiero, (Yunanca : Ἱέρων Β΄ ; MÖ 308 – MÖ 215) MÖ 270 ila 215 yılları arasında Syracuse'un Yunan tiranı ve Gelon'dan geldiğini iddia eden bir Syracusa soylusu Hierocles'in gayri meşru oğluydu . Epirus Pyrrhus'un eski bir generali ve Birinci Pön Savaşı'nın önemli bir figürüydü .  Ondan ve Arşimet'ten başka bir hikâye "Eureka"dır.

Pyrrhus'un Sicilya'dan ayrılması üzerine (MÖ 275) Syracusa ordusu ve vatandaşları onu birliklerin komutanı olarak atadı. Önde gelen vatandaş olan Leptines'in kızıyla evlenerek konumunu güçlendirdi. Bu arada, Agathocles tarafından istihdam edilen Campanian paralı askerlerinden oluşan bir grup olan Mamertinler, Messina'nın kalesini ele geçirdi ve Syracusa'lıları taciz etmeye devam etti. Sonunda, Longanus nehri boyunca Mylae yakınlarındaki bir meydan savaşında Hiero tarafından yenildiler, ancak Messina'yı ele geçirmeleri Kartacalı müdahalesi tarafından engellendi. Minnettar hemşehrileri daha sonra onu kral yaptı (270).

MÖ 264'te tekrar saldırıya döndü ve Mamertinler Roma'nın yardımını istedi .  Hiero hemen Sicilya'ya inen Pön lideri Hanno'ya katıldı ; ancak konsolos Appius Claudius Caudex liderliğindeki Romalılarla sonuçsuz bir savaşa girerek Syracuse'a çekildi.

263'te Roma kuvvetleri tarafından bastırılan Roma ile Sicilya'nın güneydoğusunu ve Tauromenium'a kadar olan doğu kıyılarını yöneteceği bir anlaşma imzaladı .

Bu zamandan MÖ 215'teki ölümüne kadar Romalılara sadık kaldı ve Pön savaşı sırasında onlara sık sık adam ve erzak yardımında bulundu. Savunma amacıyla güçlü bir filo oluşturdu ve daha sonra Romalılar tarafından Syracuse kuşatması sırasında çok önemli bir rol oynayan bu motorların yapımında ünlü akrabası Arşimet'i kullandı .

Tarafından anlatılan bir hikayeye göre Vitruvius,  Hiero o bir hale getirmek için altın tedarik etmişti kime kuyumcu tarafından aldatıldığını edildi şüpheli Adak tacı bir tapınak için. Arşimet'ten anlaşıldığı gibi tüm altının kullanılıp kullanılmadığını öğrenmesini istedi. Arşimet, tacın yoğunluğunu ölçmek için gereken yer değiştirme ilkesini keşfettiğinde " eureka, eureka!" diye bağırdığı söylenir. Syracuse'da çıplak koşarken. Vitruvius, Arşimet'in yönteminin kuyumcunun sahtekarlığını başarılı bir şekilde tespit ettiğini belirterek bu hikâyeyi sonlandırıyor; Altının bir kısmını almış ve yerine gümüş koymuştu.