Sintel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sintel
Sintel Tanıtım Posteri
Yönetmen Colin Levy
Yapımcı Ton Roosendaall
Senarist Esther Wouda
Müzik Jan Morgenstern
Dağıtıcı Blender Vakfı
Çıkış tarih(ler)i 27 Eylül 2010 Hollanda Film Festivali
30 Eylül 2010 İnternet
Süre 14 dakika 48 saniye
Ülke Hollanda
Dil İngilizce
Bütçe €400.000

Sintel (kod-adı Durian), Blender Vakfı'nın parçası olan Blender Enstitüsü tarafından yapılmış bilgisayar animasyonlu kısa filmdir. Sintel ismi, Holladaca kelime olan sintelden yani köz veya kor anlamına gelmektedir. Ton Roosendaal da günlüğünde Sintel kelimesini şöyle açıklamıştır: " “Sintel” kor kömür veya metaldir. Parlar, yanar ve sonunda küle dönüşür…"

Vakfın diğer filmleri olan Elephants Dream ve Big Buck Bunny gibi, bu film de yine vakıf tarafından yapılmış ve özgür yazılım olan Blender kullanılarak hazırlanmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Film geliştirilmeye Mayıs 2009'da başlanmış ve resmi olarak 27 Eylül 2010 tarihinde Hollanda Film Festivali'nde gösterilmiştir. Filmin internet üzerinden indirilebilir haldeki dağıtımı 30 Eylül 2010 tarihinde yapılmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu, Sintel isimli kızın "Scales" ismini verdiği bebek ejderi dünya üzerinde arayışını izlemektedir. Memleketinde yemek ararken, Scales'i bulur. Ejderin kanadının yaralı olduğunu fark ettikten sonra, iyileşmesi için ona yardım eder. Kanadın tamamen iyileşip uçmaya başladığı güne kadar, onunla yakın bir bağ kurar. Uçmaya başlamasının ardından yetişkin bir ejder onu kaçırır. Sintel, Scales'i kurtarmak için tüm dünyayı gezmeye başlar. İnsanların ve hayvanların saldırısına maruz kalır. Sonunda yetişkin ejder ve Scales'in durduğu mağarayı bulur. Scales'i kurtarmaya çalışırken yetişkin ejder onu tanır. Ejder neredeyse Sintel'i öldürecekken tereddüt eder. Sintel kurtulur ve ejderi öldürür. Geç de olsa fark etmiştir ki yolculuğu boyunca Scales yetişkin bir ejdere dönüşmüş ve öldürdüğü ejder aslında Scales'dir. Sadece hatasını fark etmekle kalmaz yolculuğu boyunca kendinin de ne kadar yaşlandığını anlar. Sintel mağarayı terkeder ve tek başına kalmış küçük ejder de onu takip eder.

Teknik bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Elephants Dream, Big Buck Bunny ve Yo Frankie'nin ardından bu kısa film Blender Vakfı tarafından yapılmış dördüncü projedir. Sintel, Blender Vakfı'na bağlı ve özellikle açık içerikli film ve oyunların yapımını kolaylaştırmaya çalışan Blender Enstitüsü tarafından yapılmıştır.

Film Blender Vakfı, Blender topluluğunun bağışları, DVD ön siparişleri ve ticari sponsorlar ile finansa edilmiştir. Son ürün ve animasyon, karakter ve dokuların bulunduğu prodüksüyon verileri Creative Commons Attribution Lisansı altında yayımlanmıştır.

Blender'a geliştirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önceki Açık Film Projelerinde olduğu gibi, Blender geliştiricileri yazılımı, film ekibinin ihtiyaçlarına göre iyileştirmişlerdir. Geliştirmeler: Kullanıcı arabirimi, partikül sistemi, heykelleme, gölgeleme, işleme, kısıtlamalar ve duman simülasyonu üzerinde yapılmıştır. Bu özellikler Blender v.2.50 alfa'dan 2.54 beta sürümlerinde yayımlanmıştır.

Filmi izleyin[değiştir | kaynağı değiştir]

Sintel (2010) filmini izleyin

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]