Sinop Nükleer Enerji Santrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sinop
Sinop
Sinop Nükleer Enerji Santrali'nin konumu

Sinop Nükleer Enerji Santrali, Sinop ili İnceburun Yarımadası'nın deniz kenarında kurulacak olan nükleer enerji santrali. Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nden sonra projelendirilen ikinci nükleer enerji santralidir.

Ancak santral ile ilgili çok yönlü tartışmalar sürmektedir. Örneğin, Istanbul Kıyıköy ve Ankara Haymana ile aynı deprem riski oranına sahip olmasına ve 2011 verilerine göre Istanbul'un sadece %1'i kadar enerji tüketimine sahip olmasına rağmen, 4.400 MWe kapasiteli bu santral için neden Sinop'un seçildiği kamuoyuna detaylı olarak açıklanmamıştır. [1]

3 Mayıs tarihinde Türkiye’ye yapılan resmi bir ziyaretle Japonya üst düzey heyeti Sinop NES projesi için Türk heyeti ile görüştü. Japonya ile imzalanan devletlerarası anlaşma sonucunda santralin yapımı kararlaştırıldı.[2] 2017 yılında inşaasına başlanacaktır.[3] Santralin 1100 MWe'lik 4 reaktör ünitesiyle 4.400 MWe toplam kurulu güce sahip olması tasarlanmaktadır.[2]

Atmea reaktörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop Nükleer Enerji Santrali'nde, Japon MHI ve Fransız Areva ortak girişimi ile geliştirilen 3. nesil Atmea üretimi Atmea-I tipi reaktör kullanacaktır.[2] Halihazırda kullanılmayan Atmea-I tipi basınçlı su reaktörünün Finlandiya'da yapımı devam etmekte olan Olkiluoto Nükleer Güç Santrali'nin 3. ünitesinde 2014'ten sonra devreye alınması planlanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kemenche Haber Sitesi / Ocak 2014: "Neden Sinop?" http://www.kemenche.com/kemenche/?p=2713
  2. ^ a b c "MHI Türkiye’deki Sinop Nükleer Enerji Santrali Projesine Katılımını Hızlandırdı" (Türkçe) (HTML). Mitsubishi Heavy Industries, Ltd., mhi.com.tr. 8 Mayıs 2013. http://www.mhi.com.tr/news/20130508.html. Erişim tarihi: 21 Haziran 2013. 
  3. ^ "Türkiye, nükleer enerji atağında; Peki Sinop ile Mersin’in farkı ne?" ((Türkçe)) (HTML). Enerji Enstitüsü, enerjienstitusu.com. 3 Mayıs 2013. http://enerjienstitusu.com/2013/05/03/turkiye-nukleer-enerji-ataginda-peki-sinop-ile-mersinin-farki-ne/#more-45576. Erişim tarihi: 21 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]