Singapura kedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Singapura kedisi

En küçük kedi ırklarından biridir yetişkinleri uzunluğu kuyruk hariç 34 ile 50 cm 13.39 inch 19.68 inch ağırlıkları 1 illa 3 kilogram 2.20 lb 6.60 lb dur iyi bakımda 18 yıla kadar ömürleri çıksa da ortalama 12 yıldır. Bakımı kolaydır.

Singapura Kedisi Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en küçük kedi cinslerinden biri olma unvanını taşıyan Singapura kedisinin türdaşlarından tek farklı özelliği minik boyutları değildir. Anavatanlarının adını taşıyan Singapura kedileri, diğer kedilerden farklı olarak doğduklarında uzun tüylüdürler ve bu tüyler kedi büyüdükçe azalır. Kesin bir kanı olmasa da atalarının arasında Habeş kedileri olduğu düşünülen Singapuralar, Burmese yani Birman kedileri ile de akrabadırlar. Bu durum Singapura kedilerinin kökeni ile ilgili tartışmaya yol açmıştır. Fakat bu kediler hakkında kesin olan bir bilgi varsa o da Singapur’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülerek üretimlerinin yapıldığıdır. İlk olarak 1970’li yıllarda Singapur’da görülen bu kedilerin ayrı bir cins olduğu ancak 1990’lı yıllarda kabul görmüştür. Singapur’un ulusal değeri olan bu kediler ayırt edici tüm özelliklerinden başka tırmanma konusunda da çok yeteneklidirler.[1]

Sevimli yüzü ve cana yakın doğası ile kedi severleri kendine hayran bırakan Singapura kedisi, insanlarla çok sıcak ilişkiler kurması ile biliniyor. Yalnız yaşayanlar ve evde uzun süre vakit geçenler için ideal ev arkadaşı olan bu kediler kucakta uyumaya da bayılıyorlar. Minik boyutları sayesinde evde beslemeye çok uygun olan Singapura kedileri, mevsim geçişlerinde bile çok az tüy döktükleri için kedi alerjisi olanlar için büyük avantajdır. Bu kedi cinsinin bakımında en zorlu nokta ise tırmanma konusundaki azmi ve başarısıdır. Evdeki her eşyanın üzerine çıkıp inmeyi günlük rutinleri haline getiren Singapura kedilerinin tırnaklarını düzenli olarak kestirmezseniz tırmanma esnasında eşyalarınıza zarar vereceği muhtemel. Tırnak bakımının yanında ona kedi tırmalama tahtası da almanız gerekir. Özellikle üzerine çıkıp oturabileceği ve her platformuna atlayabileceği büyük ve kapsamlı kedi tırmalamaları, bu kedilerin enerjilerini de atmasına yardımcı olur. Zira Singapuralar oldukça oyuncu ve hareketli canlılardır.

Singapura kedileri keskin zekâları sayesinde yaşam alanlarına ve sahiplerine çok çabuk adapte olurlar. Bu zekâ düzeyi diğer canlılarla iletişim kurma becerisi konusunda da gelişmelerini sağlamış ve onları eğitime açık hale getirmiştir. Singapura kedilerinin köpekler dahil, onlara oyun arkadaşlığı edebilecek her türlü evcille yaşaması mümkündür.[1]

Singapura Kedisi Genel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Güneydoğu Asya’da bir ada ülkesi olan Singapur anavatanlarıdır.
 • Dünyanın en küçük ebatlara sahip kedi cinslerindedir. Ağırlıkları 1,5 kilogram ile 3 kilogram arasında değişmektedir.
 • Dünyaya geldiklerinde uzun olan tüyleri zamanla kısalır. Kısa ve sık tüyleri siyah ve grinin tonlarındadır. Çoğunlukla renk geçişlerine sahip olan kürk yapıları kimi türlerde desenli olabilir. Karın ve boyun bölgelerindeki tüyler ise tüm türlerinde daha açık renk olur.
 • Oval şeklindeki gözleri kafalarına göre oldukça büyüktür. Göz renkleri ela, yeşil ve sarı tonlarındadır. Kulakları da büyük ve diktir. Kuyrukları ise gövdelerine oranla kısa sayılır.
 • Oyuncu ve hareketli canlılardır. Tırmanma konusunda ustadırlar.
 • Dünyanın en zeki kedileri arasında yer alırlar. Zekâları eğitilmeye yatkınlıklarını artırır.
 • Sosyal ve sevecen kedilerdir. Tanımadıkları insanlarla bile iyi anlaşırlar.
 • Agresif kediler değildirler. Köpekler başta olmak üzere diğer tüm evcillerle iyi geçinir, hatta aynı evde yaşayabilirler.
 • Gürültücü yönleri yoktur, fazla miyavlamazlar ama kendileriyle konuşulmasından hoşlanırlar.
 • Yalnız kalmayı sevmezler.
 • Çok az tüy dökerler.
 • Genel olarak sağlıklı kedilerdir.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c "Singapura Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Pet İhtiyaç Blog". 2 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2024.