Silüet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
18. yüzyıldan tipik bir silüet portre

Silüet (Fransızca: silhouette), bir şeyin yalnız kenar çizgileriyle tek renk olarak beliren görüntüsü, gölge. Daha çok şehirlerin, dağların, belli yükseklikleri olan coğrafi elemanların panoramik görüntüsü için silüet tabiri kullanılır.

İsmi Étienne de Silhouette (1709-1767) adlı Fransız politikacısının adından gelir. Kimilerine göre bu şahıs köşküne davet ettiği ağır misafirlerinin silüetlerini duvara asarak tekniğin moda olmasına vesile olduğundan, kimilerine göre ise ülke idaresinde cimrice ekonomik politikalarına hicven, bu göresi daha ucuza mal olan resimlere onun adı verilegelmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mimarinin bina içindeki silüet ve gölgelerin oluşumunu inceleyen dalına Siyografi denir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Gölge detaylı cami kapısı Niğde Alaaddin Camii (Senede bir kez güneş ışıklarının açısı kapı üzerindeki mukarnas bezemelerin silüetleri ile bir kadın yüzünün karşıdan görünüşünü ortaya çıkarır).
  2. Gölge detaylı cami kapısı Işık açısı değiştikçe namaz kılan adam silüetinin değişik pozları oluşur.
  3. Doğal gölge olayı Atatürk'ün silüeti Ardahan’ın Damal ilçesinde Ata Mahallesi Karadağ sırtlarında her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında bir kuru derenin sol yamacında sağ yamaç sırtının gölgesi olarak ortaya çıkar.