Shugo

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Shugo (Japonca守護), Japonya'da Kamakura ve Muromachi dönemlerinde çeşitli yerel askerî valilerdi. Her biri şogun tarafından bir veya daha fazla vilayeti denetlemek üzere atanırdı. Shugo, sadece şogunluk adına vali olarak hizmet etmek yerine toprakların kendileri üzerinde iktidarı talep etmeye başladığından, pozisyon 15. yüzyılın sonlarında daimyōların ortaya çıkışına yol açtı.

Makam, 1185 yılında Minamoto no Yoritomo tarafından şogunluk hükûmetinin yönetimini Japonya genelinde genişletme ek motivasyonuyla Yoshitsune'nin yakalanmasına yardımcı olmak için oluşturulduğu söylenmektedir. Shugo kademeli olarak Kyoto'daki imparatorluk sarayı tarafından atanan mevcut kokushilerin yerini aldı. Resmi olarak, her eyaletteki gokeninin shugoya hizmet etmesi gerekiyordu, ancak gokenin de shōgunun vasalları olması nedeniyle pratikte aralarındaki ilişki kırılgandı.

Shugolar sık sık başkentte uzun süreler boyunca vilayetlerden uzakta kalmaktaydı ve bazen aynı anda birkaç vilayet için de atanırlardı. Bu gibi durumlarda, bir shugo veya shugodai yardımcısı atanırdı.

Zamanla, bazı shugoların güçleri önemli ölçüde arttı. Ōnin Savaşı sırasında, shugo arasındaki çatışmalar yaygınlaştı. Bazı shugo, güçlerini shugodai gibi astlarına kaptırırken, diğerleri kendi topraklarındaki hakimiyetlerini güçlendirdi. Sonuç olarak, 15. yüzyılın sonunda Sengoku döneminin başlangıcında ülkedeki güç daimyō olarak adlandırılan çeşitli türlerdeki savaş ağaları arasında bölündü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Frédéric, Louis (2002). Japan Encyclopedia. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.