Shooting Dogs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shooting Dogs
Shooting Dogs
Yönetmen Michael Caton-Jones
Yapımcı David Belton
Senarist David Wolstencroft,Richard Alwyn
Oyuncular John Hurt
Hugh Dancy
Claire-Hope Ashitey
Müzik Dario Marianelli
Görüntü yönetmeni Ivan Strasburg
Dağıtıcı CrossDay Productions Ltd.
Cinsi Sinema filmi
Türü Savaş, Dram, Tarih
Renk Renkli
Yapım yılı 2005, İngiltere, Almanya
Çıkış tarih(ler)i 8 Aralık 2005
Süre 115 dakika
Dil İngilizce

Shooting Dogs 2005 yılı yapımı, Ruanda'da 1994 yılında yaşanan katliamı konu edinen film.

Film BBC muhabiri David Belton'ın gözlemlerine ve araştırmalarına dayanmaktadır. Belton aynı zamanda yazar ve yapımcı olarak da filme katkıda bulunmuştur.

Filmin geçtiği mekân Ruanda'nın başkenti Kigali'deki École Technique Officielle isimli okuldur. Burada İngiltere'den gelmiş bir öğretmen ve bir misyoner din adamı yerli çocuklar için bulunmaktadır. Gerçek mekânlarda ve yerli halk eşliğinde çekilen filmde olaylar Hutuların Tutsilere saldırısı ile başlar. Yoğun saldırılar sonrası okula sığınan yüzlerce Tutsi için orada bulunan bir avuç Birleşmiş Milletler görevliside bir şey yapmamakta ve sadece olayların nasıl gelişeceğini seyretmektedirler. Bu arada bölgede yaşayan diğer Avrupa ve Amerikalılar'da okula getirilmiştir.

Öncelikle batılıların okuldan kurtulmasını, Birleşmiş Milletler görevlilerinin çekilme emri takip eder. Okul çevresinde toplanmış Hutu halkına karşı kaderine terk edilen Tutsilerin yanında bir tek misyoner din adamı kalır.

Dip not[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde bahsi geçen okul katliamından kurtulan bazı kişiler filmin çekim ve yapım aşamasında da muhtelif görevler üstlenmişler. Film Hotel Rwanda ile dönemi anlatan en iyi filmler arasında sayılıyor.

İsmin kaynağı ise Birleşmiş Milletler askerlerinin okuldaki bir teklifine ait. Herhangi bir silahlı çatışmayı her halükarda reddeden görevliler okul çevresinde cesetlerin artması ve bunları köpeklerin parçalamaya başlaması üzerine ateş ederek onları öldürmeyi teklif ederler. Misyoner din adamı ise bu teklife sitayişle kızarak ateş emrinin sadece bu alanla sınırlı olmasını irdeler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]