Shim Changmin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Shim Changmin (d. 18 Şubat 1988, Seul), sahne adı Choikang Changmin olan şarkıcı, oyuncu, şarkı sözü yazarı ve bestecidir. En çok TVXQ üyesi olarak bilinir. Kore’de SM Entertainment, Japonya’da ise Avex Trax şirketiyle çalışmaktadır.

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Changmin Seul şehrinde doğup büyüdü. Öğretmen olan anne babasının ilk çocuğudur. Shim Soo-yeon ve Shim Ji-yeon adında iki kız kardeşi vardır. SM Entertainment’a badminton oynarken bir kadının ona yaklaşıp yarışmalara gelmesini söylemesinden sonra annesi istediği için katılmıştır. SM Entertainment tarafından düzenlenen Altıncı Gençlik Yarışmasında en iyi şarkıcı ve en iyi yıldız ödülünü almıştır. 2003 senesinde TVXQ adı altında SBS kanalında yayınlanan yılbaşı gecesi BoA ve Britney Spears Özel Show’da “Hug” şarkılarını söyleyerek çıkış yapmıştır.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

TVXQ’nun yanı sıra solo projelerinde de yer almıştır. 2007 senesinde SM TOWN kış albümü “Only Love” için grup üyesi Park yoochun tarafından bestelenmiş olan “Evergreen” şarkısının sözlerini yazmıştır. 2008 senesinde grubun dördüncü albümü Mirotic’te yer alan “Love ın the Ice” şarkısının yazmıştır. 2010 senesinde “Keep Your Head Down” albümünde yer alan “Confession” şarkısının sözlerini yazmıştır. Şarkının çevirisi için tıklayın.

Oyunculuk kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 senesinde TVXQ üyeleri ile beraber Vacation isimli mini dizide oynadı, bu dizi çalışması ilk kez Yonsei Üniversitesinde büyük bir ekranda seyirci ile buluştu. Aynı zamanda birkaç bölümlük Banjun dizilerinde de rol aldılar grup olarak. Bu Banjun dizileri SBS kanalında yayınlanmış ve zamanında çok tutulmuştur. Changmin “Snow Flower” dizisi için ilk düşünülen isim olmuş, fakat TVXQ üyelerinin yoğunluğu nedeniyle rol Kim Ki Bum’a verilmiştir. 2010 senesinde Changmin Athena: Goddes War dizisine 16. bölümde katılmış dizinin sonuna yani 20. bölümüne dek oynamıştır. 2011 senesinde Pradise Ranch dizisinde başrolü oynamıştır. Dizi zengin bir aile çocuğunun fakir bir kızla genç yaşta evlenip, gereksiz yere boşanmanın getirdiği hataları konu almaktadır.Kendisi bu dizide canladırdığı karaktere Japonca seslendirme de yapmıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Changmin 2006 senesinde Gaepo Yüksek okulundan mezun oldu. Sonrasında Seoulun Kyung Hee Üniversitesine kabul edildi. 2009 senesinde Kyung Hee Üniversitesi'nin “Modern Müzik” bölümüne kaydoldu. Fakat 2011 senesinde üniversite değiştirip Konkuk Üniversitesi'ne yazılmıştır.

Hayır işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 senesinde babası ile birlikte Kore tarihinde yaşanan en büyük petrol faciası yüzünden kirlenen Taean sahilinin temizlenmesine yardım etmiştir. Kısa TVXQ tatili sırasında yaptığı bu yardımı gizli tutmak istemişse de hayran sitelerinden birine eklenen kanıt resmi ile halk yaptığı bu yardımı duymuştur. Sonra’dan bu olay şirketi tarafından onaylanmıştır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Altıncı en iyi yarışmacı SM ödülü: En iyi şarkıcı Altıncı en iyi yarışmacı SM ödülü: En iyi sanatçı

Film kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

TV dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sene
#
Isim Rol
2006 Banjun Theater Kendini
Vacation Kendini
2010 Athena: Goddess of War Choi Tae-hyeon
(son 4 bolum)
2011 Paradise Ranch Han Dong-Joo