Shikamaru Nara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Shikamaru Nara
Naruto karakter
İlk görünümManga 34. Bölüm
Naruto 1. Bölüm
Eser sahibiMasaşi Kişimoto
SeiyūŞootaroo Morikubo
Nobutoşi Kanna (Naruto 141. bölüm)
Profil
Yaş13-14 (I Kısım)
17 (II Kısım)
CinsiyetErkek
Doğum tarihi22 Eylül
MilliyetKonaha
MeslekStrateci Uzmanı- Hokage Danışmanı
Bilinen akrabalarıShikaku Nara (babası)
Yoshino Nara (annesi)
Temari (eşi)
Shikadai Nara (oğlu)
Bilgi
RütbesiPart 1:Genin
Part 2: Chuunin
Gaiden:Jounin
BağlılığıKonohagakure
Şimdiki takımıBirleşik Ninja Ordusu-4.Bölük
Önceki takımı10. Takım (Asuma Sarutobi, Shikamaru Nara, Ino Yamanaka, Chōji Akimichi)
Sasuke'yi Geri Getirme Takımı (Shikamaru Nara, Chōji Akimichi, Neji Hyuuga, Kiba Inuzuka, Naruto Uzumaki)
Niju Şotai (Asuma Sarutobi, Shikamaru Nara, Izumo Kamizuki, Kotetsu Hagane)
10. Takım (Shikamaru Nara, Ino Yamanaka, Chōji Akimichi)

Shikamaru Nara (奈良シカマル, Nara Shikamaru) Naruto adlı anime ve manga serisinin kurgusal karakterlerinden biridir. "Shika" geyik (鹿), "-maru" da yuvarlak, daire (丸) anlamına gelmektedir ama bu isim Japonya'da hayvan veya eşya ismi yerine geçebilen bir isimdir. Bu isimlerden bazıları "Ino-Shika-Cho" 'dur. Aynı zamanda Hanafuda adlı bir kart oynundaki kazanan elin adıdır.

"Nara" Japonyada'ki bir bölgedir ve oradaki Nara parkı en iyi geyik koruma yeridir. Shonen Jump oylamalarında Nara'nın Shika parkı en iyi 10. yer seçildi ve Shikamaru animede 10. takımda.

Nara Shikamaru, Asuma Sarutobi'nın takımının en tembel üyesidir. Ino Yamanaka ve Chōji Akimichi ile aynı takımdadır. Çünkü onların babası eskiden aynı gruptadır. Shikamaru grubu ile iyi anlaşır ve çoğunlukla birlikte çalışırlar ama Shikamaru'nun güvenini ve arkadaşlığını kazanan Chōji'yle daha da yakındır. Bunun nedeni Shikamaru ve Chōji küçükken, Shikamaru Choji'ye hep yardım edip onun yanında kalmıştır. Shikamaru'nun favori yiyecekleri uskumru ve deniz yosunudur tabi yanında rafadan yumurta ile. Özlü sözleri ise "Hayatı tadında ve sakin yaşayın." ve "Hayat sakindir." 'dir.Aşırı derecede tembel biri olan Shikamaru, işten hep kaçmaktadır. Boş zamanlarında hep kestirir, bulutları izler veya düşünce oyuyunu olan Shogi ya da Go oynar. Ne zaman bir dövüşe veya savaşa katılması gerekse kaçar veya dalgın rolü yapar. Kaçmak istediği durumlarda ise, özlü sözü olan "Ne kadar zor" veya "Ne kadar yorucu" der (めんどくせぇ, mendokusē, İngiliz televizyonlarında "what a drag"). Tamamen kendinin bu kişiliğinin farkındadır ve hatta kendine dublaj yapar ve kendine "Kaçmada bir numaralı kişi" veya "Bir numaralı korkak" der. Bu kadar tembel olmasına rağmen takım arkadaşları tehlikede olunca Shikamaru çok hızlıdır. O Gölge takliti tekniği ile düşmanlarının bütün zamanını alır çünkü sadece strateji yapar. Bu durum onu çok tehlikeye sokar. Arkadaşlar için hayatını tehlikeye bile atabilir. Sık sık zor durumlar için çağrılır. Bu durumlardan dehası sayesinde çok kötü yaralanmadan kurtulabilmiştir. Asuma, Shikamaru hep onu Shogi ve Go'da yenebilirken notları neden hep düşük diye düşünmüştür ve onu bir IQ testi'ne sokmuştur sonuç olarak Shikamaru fazlası ile akılı çıkmıştır. Asuma, Shikamaru'nun IQ'sunun 200'ün üstünde olduğunu ve onun fakir notlarının nedenin ise kurşun kalemi kaldırıp yazmanın kendisine çok yorucu geldiğinden olduğunu öğrenmiştir. Aklını savaş sırasında kullanırken hep parmaklarını birbirine deydirerek bir yuvarlak oluşturur. Chuunin olan ilk çaylak olan Shikamaru ilk görevini de Sasuke'yi kurtarmak olarak Tsunade'den alır ancak bu görevde Sound 5 nedeniyle başarılı olamaz ve hafif yaralanarak Konoha'ya döner. Temari ve babasından azar işittikten sonra chuunin olmaya devam etmeye karar verir ve serinin 2. bölümünde de onu chuunin olarak görürüz.serinin 2. Kısımında hidan ve kakuzo nun asumayı öldürmesinden sonra intikam almak için hidanla dövüşür .Hidanı patlatarak uzuvlarına ayırır.Böylece intikamını almıştır . Hidan ölümsüz biri olduğu için paramparça olarak toprağın altında hala hayatta durur. Çünkü o orman sadece Nara klanının girebildiği bir ormandır.