Sezer Şener Komsuoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Sezer Şener Komsuoğlu (d. 1949, Trabzon), akademisyen, tıp doktoru, eski Kocaeli Üniversitesi rektörü.

Aynı zamanda bir önceki rektör olan Prof Dr. Baki Komsuoğlu'nun eşidir. Uzmanlık alanı Tıp Doktorluğu – Nöroloji, Nörofizyoloji'dir. 40'ın üzerinde SCI yayını ve toplamda 61 tanesı uluslararası olmak uzere 150'nin üzerinde yayını vardır. Sezer Şener Komsuoğlu yirmi yılın Trabzon milletvekilliği, Orman ve Devlet Bakanlıkları yapmış olan Ahmet Şener'in kızı, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in ve TAV CEO'su Sani Şener'in ablasıdır.

Siyasi Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 Türkiye genel seçimleri'nde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den milletvekili adayı olarak liste başına gelmiş ancak milletvekili seçilememiştir. 1993 yılında Murat Karayalçın'ın SHP'nin genel başkan olduğu parti kurultayında parti meclisi üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca 1995 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimleri'nde CHP'den ikinci sıra milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir.

2006 yılından 2014 yılına kadar Kocaeli Üniversitesi rektörü olan Komsuoğlu ayrıca Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir. Halen YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın danışmanıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademik görevi
Önce gelen:
Baki Komsuoğlu
Kocaeli Üniversitesi Rektörü
2006-2014
Sonra gelen:
Sadettin Hülagü