Seyfi Tatar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seyfi Tatar, (Sivas - d:1945 - ö:23 Kasım 2015) milli boksör. 1967-72 yılları Türkiye şampiyonu oldu. 1967, 69, 71, 72, 73 Balkan şampiyonu. 1967 ve 1969 Avrupa ikincisi. 1967 ve 1971 Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya sahibi.

Seyfi Tatar 12 yıllık boks hayatında elde ettiği başarılarla Türk spor tarihinin en başarılı boksörlerinden biri olurken, katıldığı her turnuvada turnuvanın en teknik boksörü olarak kendini kabul ettirmiştir. Seyfi Tatar 1969’da Bükreş’te yapılan Avrupa Boks Şampiyonası’nda 57 kilo finali yapılırken rakibinden daha iyi dövüşen ve daha fazla puan alıcı yumruk atan boksör olduğu halde hakemler tarafından (ikisi lehine ikisi aleyhine, birisi beraberlik kararı verdikleri için) 3-2 yenik ayrılmiş ve Romanyalı seyircilerin görülmemiş protestolarına neden olmustur. O turnuvanın sonunda 57 kilo için tören yapılırken Romanya’lı seyirci, şampiyon ilan edilen Macar Orban için çalınan milli marşı dinlememiş ve ‘’Ta-tar’’ diye dakikalarca tempo tutmuştur.

Seyfi Tatar yine 1969 yılı içinde başka bir Romanya şehri olan Galati’de Balkan boks şampiyonası yapılırken Romanyalı boksörle dövüşmek için ringe çıktığında Romanyalı seyirciler tarafından ‘’Şampiyon ‘’ diye alkışlanmistir.

Seyfi Tatar yedi yıl üst üste sikletinin Türkiye şampiyonluğunu kazanan boksördür.

Seyfi Tatar 1967 yılında İtalya’da Roma’da yapılan Avrupa Şampiyonasının 57 kilo finalinde yine rakibinden üstün dövüştüğü halde Polonya’lı rakibine karşı yenik ilan edilince kararı saygı ile karşılayan ve sonradan gazetecilere’’Bu öyle bir boks maçıydı ki ikimiz de kazanmış olmalıydık. Ama boksta bir taraf kazanıyor, onu da hakemlerin kararı tayin eder’’ diyen kişidir.

Seyfi Tatar katıldığı her iki Avrupa boks Şampiyonası’nda finallerde haksız yenik ilan edildiği halde her ikisinde de organizatörlerin ‘’En centilmen boksör’’armağanını alan kişidir. 1946 yılında Sivas’ta doğmuş ve boksa 18 yaşında iken Ankara’da başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Konya Yolspor, İzmit SEKA ve Galatasaray takımları adına eldiven giymiştir. En son Ankara’da Emniyet takımının formasını giymiş, 1975’te de bu takımla boks yaşamını kapatmıştır.

Başarılı bir boks hayatı olan Seyfi Tatar’ın 203 Resmi maçı vardır. Bunların 190 tanesini kazanmıştır. Milli formayı giydiği 8 yıl içinde 38 milli maç yapmıştır. Münih ve Meksika Olimpiyatları’nda dövüşmüş, Meksika Olimpiyatları’nda çeyrek finalde Bulgar Mihailov’la karşılaşması sonucunda hakem puanlarına göre galip gelmesine rağmen yenik ilan edilince ortalık karışmış, Meksika’lı seyircilerin ve kafiledeki diğer sporcuların protestolarından dolayı 1.5 saat müsabakalar yapılamamıştır. Olimpiyat şampiyonluğu yolunda ilerlerken orta hakemin hatası sonucu yenik ilan edilince şampiyonluğa veda eden Seyfi Tatar, ilk beşe girmiştir. Olay dünya basınında ‘’Olimpiyatların ilk skandalı ‘’olarak yer almış ve boks tarihine geçmiştir.

Boks yaptığı süre içinde gerek Avrupa gerekse Balkanlar’da şöyle anılmıştır: ’’Tekniği en büyük Türk’’. Boks yaşamı boyunca Balkan Şampiyonaları’nda altı birincilik ve iki ikincilik, Akdeniz Oyunları’nda iki ikincilik kazanan Seyfi Tatar Türk boksunun gururu olurken, katıldığı her turnuvada turnuvanın en teknik boksörlerinden birisi olarak adından söz ettirmiştir.

1967 Roma - Avrupa Şampiyonası 57 kilo ikincisi .(Türk Boks tarihinde ilk en büyük başarı)
1967 Tunus- Akdeniz Oyunları Boks Turnuvası 54 kilo ikincisi.
1967 İstanbul- Balkan Boks Şampiyonası 57 kilo birincisi.
1969 Bükreş- Avrupa Şampiyonası 57 kilo ikincisi
1969 Galati-Romanya : Balkan Boks Şampiyonası 57 kilo birincisi
1968 Varna : Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi
1971 İzmir : Akdeniz Oyunları Turnuvası 60 kilo ikincisi
1971 Titograt-Yugoslavya: Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi.
1973 Atina : Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi.

6 kez ferdi 6 kez de kulüpler arası olmak üzere toplam 12 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Toplam 38 defa milli formayı giyerek Türkiye’nin en çok milli olan boksörü olma unvanına sahiptir.