Seviyor... Sevmiyor (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seviyor... Sevmiyor
À la folie... pas du tout
Seviyor... Sevmiyor film posteri
Yönetmen Lætitia Colombani
Yapımcı Dominique Brunner
Charles Gassot
Senarist Lætitia Colombani
Caroline Thivel
Oyuncular Audrey Tautou
Samuel Le Bihan
Isabelle Carré
Clément Sibony
Sophie Guillemin
Müzik Jérôme Coullet
Dağıtıcı Sony Pictures Entertainment
Çıkış tarih(ler)i 14 Şubat 2003 (2003-02-14) (LA/NY)
Süre 96 dakika
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Bütçe €6.2 milyon
Hasılat $5,215,146[1][2][3]

Seviyor... Sevmiyor (İngilizce:He Loves Me... He Loves Me Not) (Fransızca:À la folie... pas du tout) Lætitia Colombani'nin yönettiği 2002 Fransız psikolojik drama filmi. Film, Audrey Tautou'nun canlandırdığı tehlikeli bir saplantıya sahip Güzel Sanatlar öğrencisi ve Samuel Le Bihan'ın canlandırdığı evli bir kardiyolog'un üzerine odaklanıyor.

Film, erotomaninin durumunu inceler ve hem doğrusal olmayan hem de "güvenilir olmayan anlatıcı" hikâye anlatım biçimlerinin bir örneğidir.

Film eleştirmenlerinin Amélie filmi ile tekrar tekrar karşılaştırdığı film, Rotten Domates üzerinde % 73 Taze (yani, pozitif) derecelendirmeye sahip genel olarak çok olumlu bir tepki aldı.[4]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç sanatçı Angelique (Audrey Tautou) için aşkın bir adı vardır: Loic (Samuel Le Bihan), 35 yaşında bir kardiyolog ve bir avukatla evli olup, yakında baba olacaktır. Bütün engellere rağmen Angelique aşkını yaşamaktan vazgeçmez ve Loic'in bir gün karısını bırakıp kendisiyle beraber olacağına inanır.

Film daha sonra 50 yıldan fazla akıl hastanesinde yatan gerçek bir erotomanyaktan alıntıyla biter: "Aşkım çılgınca olsa da, nedenim kalbimin acısını hafifletiyor, bana sabırlı olmamı ve umudumu kaybetmememi söylüyor."

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "He Loves Me, He Loves Me Not (2003)". Box Office Mojo. Amazon.com. 24 Temmuz 2003. 6 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2012. 
  2. ^ "A La Folie Pas du Tout". Box Office Mojo. Amazon.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2012. 
  3. ^ "Ŕ la folie... pas du tout". Box Office Mojo. Amazon.com. 18 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2012. 
  4. ^ Rotten Tomatoes'ta He Loves Me...He Loves Me Not

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]