Seth Godin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seth Godin
Doğum10 Temmuz 1960
ABD

Seth Godin, (d. 10 Temmuz 1960) Amerikan yazardır. Tüm dünyada yayımlanan, en çok satanlar listesinde bulunan pek çok kitaba sahip bir yazar olan Godin, genellikle pazarlama, büyüme, gelişim, iş dünyası üzerine kitapları bulunmaktadır. 33'ler Grubu adlı kitabı, birçok yöneticinin ve iş adamının ortak düşüncelerinden meydana gelmiş olup, yazarın günümüze değin en çok satmış olan kitabıdır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Godin'in geçmişine bakıldığı zaman, yazarın en büyük zevkinin, dedesinin ona almış olduğu radyo olduğu görünmektedir. Godin, kablolar olmaksızın iletişim kurulabilmesinin "büyülü" olduğunu düşünmekteydi. On dört yaşına geldiğinde ilk pazarlama teşebbüslerinde bulunmaya başlayan Godin, üniversitelere bioritm basıp 30 Dolar'a satmaya başladı.

On altı yaşında "lise kayak sporu kulübü" kurarak, 50-60 kadar çocuğu her hafta Buffalo'daki evinde kayak sporuna aldı. Ayrıca bu sıralarda yazar, hem gıda hem de medya alanında çalışmaya başladı.

Godin, 1982'de Tufts Üniversitesi'nden bilgisayar ve felsefe alanında mezun oldu. Bu tarihten sonra sürekli olarak önemli teşebbüslere girişen Godin, bir süre sonra da kitaplarını yazmaya başladı.

Satışlar ve başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Godin'in "en çok satanlar" listesinde bir numaraya ulaşan on bir kitabı bulunmaktadır. Godin'in Free Prize Inside adlı kitabı, Forbes tarafından 2004'ün en iyi iş kitabı olarak seçildi. Yazarın Purple Cow adlı kitabıysa 150 binden fazla bir satış elde ederek yirmi üçü aşan basım sayısı yakaladı. Godin'in bir diğer başarısı ise Unleashing the Ideavirus adlı ücretsiz e-kitabının internet üzerinde tarihin en çok indirilen e-kitabı seçilmesidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]