Sessiz Bahar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sessiz Bahar
Silent Spring
YazarRachel Carson
Yayım1962

Sessiz Bahar (İngilizce Silent Spring), 1962'de Rachel Carson tarafından yazılmış bir kitaptır. Tarım ilaçlarının öldürücü etkisine dikkat çekmesi ve aldığı tepkilere rağmen elde ettiği başarısı ile "Çevre" konusunda bir dönüm noktası olmuştur.Kitap, toksik ve sessiz yeni bir Amerika imgesiyle büyük yankı yaratmış, kontrolsüz pestisit kullanımına dair büyük tehlikeyi gün ışığına çıkararak havayı, toprakları ve suları etkileyen konularda devrim niteliğinde değişiklikleri tetikleyip, önemli yasaların geçmesine yol açmıştır.[1] Sessiz Bahar, 2004 yılında Palme Yayıncılık tarafından Türkçeye çevirilmiştir.

Al Gore çevreyle ilgili çok beğenilen ve çok satan kitabı, Yerkürenin Dengesi üzerinde çalışırken; Sessiz Bahar bir denektaşı işlevi gördü. Günümüzde Rachel Carson'un mesajı her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır; artık bir klasik olan bu kitabı yeni okuyucu kuşaklara tanıtmakta en yetkin kişi Al Gore'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özdağ, Ufuk (2011). "Sessiz Bahar'dan Sonra Ses Getiren Elli Yıl: Kadın, Çevre, Sağlık". Edebiyat Fakültesi Dergisi. 28 (2). ss. 179-199. 23 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2023.