Sessiz Amerikalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sessiz Amerikalı
Yazarı Graham Greene
Orijinal ismi The Quiet American
Çevirmen Mehmet Harmancı (Everest Yayınları baskısı)
Roza Kandemir (Öteki Yayınevi baskısı)
Ülke İngiltere Birleşik Krallık
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Everest Yayınları
Öteki Yayınevi
Sayfa sayısı 239 (Everest)
200 (Öteki
ISBN 9789752890008 (Everest)

Sessiz Amerikalı, İngiliz Katolik yazar Graham Greene'in ilk defa 1955 yılında yayınlanmış romanıdır. Özgün adı The Quiet American olan roman, Birinci Çinhindi Savaşı sırasında Vietnam'da geçer. İngiliz savaş muhabiri Thomas Fowler'ın bakış açısından anlatılan romanda, Fowler, Amerikalı gizli ajan Alden Pyle, ve Vietnamlı genç bir kadın olan Phuong'u çevreleyen bir aşk üçgeninden hareketle, sömürgecilik mirası, belirtileri yeni görülmeye başlanmış Amerikan müdahaleci politikası, ve 20. yüzyılın karmaşık siyasi buhranları içinde bireyin ahlâkî tutum alma problemleri gibi konular işlenmektedir.

Kamuoyunda daha yaygın olarak bilinen İkinci Vietnam Savaşı'ndan önce yazılmış olan roman, bu savaşın yaşanacağını önceden kestirmiş olmasıyla ayrı bir önem taşımaktadır.

Roman ABD'de ilk kez 1956'da yayınlanmış, Amerikan karşıtı tonlar taşıdığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştır. Nitekim 1958 yılında bir Hollywood filmine aktarıldığında kitap tahrip edilmiş ve senaryoya Amerikan politikaları yanlısı bir son yazılmıştır. Graham Greene bu filme sert bir tepki göstermiştir.

2002 yılında tekrar sinemaya uyarlanmıştır. Bu filmde Fowler rolünde Michael Caine, Pyle rolünde ise Brendan Fraser oynamıştır.