İçeriğe atla

Sessiz Amerikalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sessiz Amerikalı
The Quiet American
YazarGraham Greene
ÇevirmenlerMehmet Harmancı (Everest Yayınları baskısı)
Roza Kandemir (Öteki Yayınevi baskısı)
Ülke UK
Dilİngilizce
TürRoman
Yayım1955 (özgün)
Everest Yayınları
Öteki Yayınevi (Türkçe)
Sayfa239 (Everest)
200 (Öteki)
ISBN9781504052542

Sessiz Amerikalı, İngiliz Katolik yazar Graham Greene'in ilk defa 1955 yılında yayınlanmış romanıdır. Özgün adı The Quiet American olan roman, Birinci Çinhindi Savaşı sırasında Vietnam'da geçer. İngiliz savaş muhabiri Thomas Fowler'ın bakış açısından anlatılan romanda, Fowler, Amerikalı gizli ajan Alden Pyle ve Vietnamlı genç bir kadın olan Phuong'u çevreleyen bir aşk üçgeninden hareketle, sömürgecilik mirası, belirtileri yeni görülmeye başlanmış Amerikan müdahaleci politikası ve 20. yüzyılın karmaşık siyasi buhranları içinde bireyin ahlâkî tutum alma problemleri gibi konular işlenmektedir.

Kamuoyunda daha yaygın olarak bilinen İkinci Vietnam Savaşı'ndan önce yazılmış olan roman, bu savaşın yaşanacağını önceden kestirmiş olmasıyla ayrı bir önem taşımaktadır.

Roman ABD'de ilk kez 1956'da yayınlanmış, Amerikan karşıtı tonlar taşıdığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştır. Nitekim 1958 yılında bir Hollywood filmine aktarıldığında kitap tahrip edilmiş ve senaryoya Amerikan politikaları yanlısı bir son yazılmıştır. Graham Greene bu filme sert bir tepki göstermiştir.

2002 yılında tekrar sinemaya uyarlanmıştır. Bu filmde Fowler rolünde Michael Caine, Pyle rolünde ise Brendan Fraser oynamıştır.