Sesli Sözlük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sesli Sözlük
URL seslisozluk.net
Site türü Çeviri makinesi
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça
Başlama tarihi 1999

Sesli Sözlük internet üzerinden hizmet veren çok dilli bir sözlük. Ancak esas tanınırlığını İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye yaptığı sözcük çevirileriyle sağlamıştır. Ocak 2008 itibarıyla, Google PageRank sıralamasında Türkiye kaynaklı sözlükler arasında en çok ziyaret edilen sözlük sitesi olmuştur, dünya çapında ise en çok ziyaret edilen 6. sözlüktür. İngilizce ve Türkçe yanında Osmanlıca, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Yunanca ve İspanyolca da sözcük çevirisi yapılabilecek diller arasındadır. Sözlüğe ayrıca cep bilgisayarı, akıllı telefon ve web tarayıcısı destekli bütün cep telefonlarından da erişilebilmektedir.

Seslisozluk.com, ilk İngilizce-Türkçe online sözlüklerden biri olarak 1999 yılında kurulmuştur. Kayıtlı kullanıcılar sözcüklerin sesli okunuşunu dinleyebilmektedirler. Sözlüğün adı buradan gelmektedir.

Kullanıcılar yeni çeviriler ekleyerek siteye katkıda bulunabilmektedir. Sahip olduğu bu özellikle kurulduğu günden beri oldukça hızlı bir şekilde büyümektedir ve günümüz itibarıyla 2 milyondan fazla çeviriye ulaşmıştır. Oldukça basit bir kullanıcı arayüzü ve hızlı bir sözcük araması olan site ayrıca bir foruma da sahiptir.

Sitenin İngilizce çeviri kısmındaki bazı etimoloji, telaffuz, tür ve tarih bilgileri Merriam-Webstar Online22 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'dan alınmıştır.[1]

İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 28 Ekim 2010 tarihli ve 2010/146 E. sayılı kararıyla, seslisozluk.com sitesine Türkiye sınırları içinden erişimin telif hakkı ihlali nedeniyle tedbiren engellenmesine karar vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seslisozluk.com: (Sitenin en altındaki not kısmı) 12 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 12 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]