Sergey Sergeyeviç Bodrov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sergey Sergeyeviç Bodrov
Doğum 27 Aralık 1971(1971-12-27)
Moskova
Ölüm 20 Eylül 2002 (30 yaşında)
Kolka Dağı
Milliyet Rus
Meslek Sinema oyuncusu, sunucu, yönetmen
Etkin yıllar 1989-2002
Evlilik Svetlana Mihailova
Çocuk(lar) Olga (d. 1998), Aleksandr (d. 2002)
Ödüller Moskova Uluslararası Film Festivali ödülü
İmza
Автограф Сергея Бодрова-младшего.jpg

Sergey Sergeyeviç Bodrov (27 Aralık 1971, Moskova, SSCB - 20 Ekim 2002), Güney Osetya'da dünyaya geldi. Rus yönetmen, aktör ve senarist.

Kavkazkiy Plennik (Kafkas Esiri), Brat (Birader), Vostok-Zapad (Doğu-Batı), Brat-2 (Birader 2) Medvejiy Potselu (Ayının Öpücüğü) adlı filmlerin başrol oyuncusu, Marafon-15 (Maraton-15) ve Vzglyad (Bakış) adlı programların sunucusu.

Yeni Filminin çekimleri için gittiği Kolka dağında çığ altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

S. S. Bodrov, 27 Aralık 1971 günü Moskova'da doğdu. Babası yönetmen Sergey Vladimiroviç Bodrov, annesi Valantine Nikolaevna'dır.

Çocukluğunda bir çöp kamyonu sürücüsü olmak istediği söylenir. 1265 numaralı yoğun Fransızca eğitimi veren bir okulda okur. Öğretmenleri onun hareketli olduğunu ama asla huysuz bir çocuk olmadığını söymişlerdir. Okul Sergey'e görev bilinci kazandırmıştır. Örneğin her gün okuldan sonra Sergey, sınıfıyla birlikte şekerleme fabrikasında çalışırdı. İşleri, üretilen şekerlemeleri paketlemekti. Kazandıkları para okulda toplanır ve bu parayla geziye giderlerdi.

Üniversite yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bodrov, Gerasimov Sinematografi Enstitüsü'ne başvurmak istedi. Ama babası sinemanın bir tutku olduğunu, eğer sinema olmazsa, beklemesi ya da onu sonsuza kadar unutması gerektiğini söyledi. Kendisinde bu tutkuyu o an için göremeyen Bodrov 1989'dan 1994 yılına kadar Moskova Devlet Üniversitesi'nin Sanat Tarihi bölümünde okudu. Uzmanlık alanı Rönesans dönemi Venedik sanatıydı. Okulu yüksek derece ifade eden kırmızı diploma alarak bitirdi. Ama kütüphanede ya da bir müzede çalışamayacağından çok emindi. Sergey Bodrov, kendi deyişiyle, üniversitede çevresindeki herhangi bir nesnenin üzerindeki estetiği görmeyi öğrendi. 1998 yılında, Rönesans'ta Venedik resim sanatı konusunda yazdığı yüksek lisans tezini başarıyla savundu.

1991 yılında İtalya'da tekrar sanat konusunda eğitim aldı. Kıyı şehirlerinden birinde cankurtaran olarak çalıştı ve kazandığı parayla da ülkeyi gezdi.

Bir röportajında Sergey'e, aldığı eğitimin hayatına bir katkısı olup olmadığını sorduklarında şöyle demişti: "Elbette bir katkısı var. Gidin herhangi bir şehre. O şehir hakkında ne bilirsiniz? İşte meydanı şuradadır, burada dükkanlar vardır... Ama ben oradaki bir müzede, karşısında tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir tablo olduğunu bilirim. Ve işte o gün, hayatınıza katılmıştır."

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkas Esiri[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında yönetmen olan babası bu filmin çekimleri için Dağıstan'a gidecekti. Sergey, babasına ne iş olursa yapabileceğini söyledi. Ama bir anda kendini Saşa Kostılin'i oynayan Oleg Yevgeneviç Menşikov'un partneri olarak buldu. Artık filmdeki baş rollerden birini, İvan (Vanya) Jilin'i oynuyordu.

Jilin öldürme yeteneği olmayan, adeta tarihin isteğiyle bir savaşa sürüklenmiş bir askerdir. İnsanlardan nefret etmeyen ve öldürme arzusu olmayan Jilin savaştan sağ çıkar, ama kana susamış, öldürmeye aşina Saşa ölür. Film, Cannes Film Festivalinde FIBRESCI ödülünü almıştır. Soçi Film Festivali büyük ödülünü, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali'nde Kristal Küre ve jüri özel ödülünü, Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Senaryo ödülünü, Rusya'da sinema basınının verdiği Yılın En İyi Filmi ödülünü ve Moskova'da düzenlenen Stalker Film Festivali'nde büyük ödülü kazandı. Ayrıca Sidney film festivalinde izleyici özel ödülünün de sahibi oldu. S. Bodrov, O. Menşikov'la Soçi Film Festivali En İyi Rol Ödülü'nü paylaştı.F. Abradimov'la birlikte sinema basını en iyi rol ödülüne layık görüldü. Baltık İncisi Film Festivali'nde En İyi Çıkış Yapan Aktör ödülünün sahibi oldu. Babasıyla birlikte Rusya Devlet ödüllerinin sanat ve edebiyat dalında verdiği ödülün kazananı oldu.