Sementoblast

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sementoblast, dişin kökü etrafındaki foliküler hücrelerden oluşan bir biyolojik hücredir. Sementoblastlar, sement (diş kökünün kaplayan sert doku) üretimi anlamına gelen sementogenezden sorumludur. Sementoblastların farklılaşma mekanizmaları tartışmalı olsa da ikinci derece kanıtlar epitelyum ya da epitel bileşenleri dental kese hücrelerinin boylarında uzama ile birlikte sementoblastlara farklılaşmasına sebep olabileceğini öne sürmektedir.[1] Diğer teoriler Hertwig Epitel Kök Kılıfının rol aldığını öne sürer.[2]

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Böylece sementoblastlar kemik oluşturan osteoblastlara benzemekle birlikte fonksiyonel ve histolojik olarak farklılık gösterir. Sementum hücreleri, yani sementositler, sıkışmış sementoblastlardır. Her bir sementosit, kemik hücrelerine benzer şekilde, kendi lakunasında bulunur. Bu lakunalar ayrıca kanaliküllere veya kanallara sahiptir. Bununla birlikte, kemiktekilerden farklı olarak, sementteki bu kanallar sinir içermez veya dışarı açılmazlar. Bunun yerine, kanallar periodontal ligamentlere (PDL) doğru yönlenmiştir ve bu kanallarda vaskülerize ligamentten besin difüzyonunu sağlamakla görevli sementositik uzantılar vardır.[3] PDL bölgesinde de bulunan progenitör hücreler dokunun mineralizasyonuna katkıda bulunur.[4]

Mineralizasyonda, sementoblastlar salgı aktivitelerini kaybeder ve sementosit haline gelir. Bununla birlikte, PDL'nin dış yüzeyi boyunca her zaman bir sementoblast tabakası bulunur; bu hücreler daha sonra diş travma alırsa sement üretebilir (bkz. hipersementoz).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ten Cate's Oral Histology, Nanci, Elsevier, 2013, page 207
  2. ^ Luan, X.; Ito, Y.; Diekwish, T.G.H. (2006). "Evolution and development of Hertwig's Epithelial Root Sheath". Dev. Dyn. 235 (5). ss. 1167-1180. doi:10.1002/dvdy.20674. PMC 2734338 $2. PMID 16450392. 
  3. ^ Illustrated Dental Embryology, Histology, and Anatomy, Bath-Balogh and Fehrenbach, Elsevier, 2011, page 171
  4. ^ Zhao (1 Ocak 2003). "Bone Morphogenetic Protein-2 Inhibits Differentiation and Mineralization of Cementoblasts in vitro". Journal of Dental Research. 82 (1). ss. 23-27.