Sementasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern bir bilgisayarlı gaz sementasyon fırını

Sementasyon veya Karbürizasyon en eski yüzey sertleştirme işlemlerinden biri olup; karbon içeriği düşük olan çelik malzemelerin yüzeyine katı, sıvı veya gaz ortam içerisinde çeliğin yüzeyine karbon emdirilmesi (difüzyon) esasına dayanır.[1][2]

Östenit sıcaklığına ısıtılan (850-950 °C) çelik istenilen sertlik derinliğine bağlı olarak yüksek sıcaklıkta belirli bir süre tutulur ve daha sonra su, yağ, tuz veya polimer gibi uygun bir sertleştirme ortamında sertleştirilir. Sertleştirme sonrası tüm çeliklere uygulandığı gibi gerilim giderme ve meneviş işlemleri uygulanır. Bu işlemler sonrası parça yüzeyinde karbonca zengin aşınmaya dirençli bir yapı oluşurken, çekirdekte tok bir yapı meydana gelir.

Karbon oranı binde 2 den az olan çeliklere uygulanır. sementasyon sonrasında çeliğin yüzey kısmındaki karbon binde 8'e kadar arttırılır. çok özel durumlarda % 1,3 e kadar çıkartılır. 875 ile 955 °C de emdirilir. Dış yüzeyi sert iç yüzeyi sünek bir çelik elde edilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sementasyon işlemi yapılan çeliklerde mikro sertlik ve mikroyapı değişimlerinin incelenmesi" (PDF). 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Yüzey Sertleştirme Teknikleri" (PDF). 15 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Temmuz 2023.