Selim Sesler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selim Sesler
Genel bilgiler
Doğum1957
Edirne, Türkiye
Ölüm9 Mayıs 2014 (57 yaşında)
TarzlarRoman, oyun havası, etnik
Resmî sitewww.selimsesler.com

Selim Sesler (d. 1957, Keşan, Edirne ö. 9 Mayıs 2014, İstanbul), Çingene kökenli Türk müzisyen ve klarnet virtüözü. Edirne'nin Keşan ilçesinde doğdu.

Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucu Keşan'ın İbriktepe Köyü'ne yerleştiler, daha sonra Keşan'ın Yeni Mescit Mahallesi'ne taşındılar. Selim önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60'larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnete geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 80'lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul'a gitti. İstanbul'da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar'ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı.

1998'de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları'nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuvar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi.

Sesler, 9 Mayıs 2014 yılında kalp yetmezliği tedavisi gördüğü İstanbul'daki bir hastanede 57 yaşında hayatını kaybetmiştir. Vasiyeti üzerine cenazesi Keşan ilçesine getirilen Sesler'in cenazesi ikindi vakti İki Şerefeli Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Enez yolundaki asri mezarlıkta toprağa verildi.Cenaze törenine Sesler'in ailesi yakınları ile Keşan'lı klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile oyuncu Mustafa Avkıran katıldı.

Fatih Akın'ın Duvara Karşı ve İstanbul Hatırası filmlerinde muzikleri yer almaktadır.