Seçim (psikoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Matrix filminde Neo'ya kırmızı hapı veya mavi hapı kullanma seçeneği sunuluyor. Kırmızı hapı seçmek Neo'nun dünyasının gerçeğinin kendisine ifşa edilmesiyle sonuçlanırken, mavi hapı seçmek görmezden gelmeye devam etmesine izin veriyordu.

Bir seçim, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı şeyler dizisidir.[1] Örneğin, bir yolcu, belirli bir zamanda belirli bir varış noktasına varma tercihine dayalı olarak bir yolculuk için bir rota seçebilir. Tercih edilen (ve dolayısıyla seçilen) rota daha sonra olası rotaların her birinin uzunluğu, araçtaki yakıt miktarı, trafik koşulları vb. gibi bilgileri hesaba katabilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Farklı şekillerde ifade edilebilseler de, dört veya beş ana karar türü ayırt edilebilir. Brian Tracy onları şu şekilde ayırıyor:[2]

  1. "Başkomutan" veya bir şirketin sahibi olarak yalnızca sizin tarafınızdan verilebilecek komuta kararları
  2. Herkes tarafından verilebilecek delege kararlar. Karar verilmesi gerek, ancak seçim önemsiz.
  3. Yanlış seçim yapılırsa sonuçları telafi edilemeyeceği için, sonucun seçim yapılmayacak kadar şiddetli olabileceği durumlarda kaçınılmış kararlar. Bu büyük olasılıkla ölüm gibi olumsuz eylemlerle sonuçlanacaktır.
  4. Sadece bir seçimin makul bir şekilde yapılabileceği kadar seçimin çok açık olduğu "no-brainer" kararlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "CHOICE | meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org (İngilizce). 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2021. 
  2. ^ Time Power, Brian Tracy, 2007, pg. 153 0-8144-7470-5