Scott Joplin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scott Joplin
Genel bilgiler
Doğum24 Kasım 1868(1868-11-24)
Ölüm1 Nisan 1917 (48 yaşında)
New York
TarzlarRagtime
MesleklerBesteci ve piyanist
Çalgılarpiyano
Etkin yıllar1895-1917

Scott Joplin (d. 1867/68 - 1 Nisan 1917), Amerikalı besteci ve piyanist. Teksas'ta doğmuştur. Joplin kesik tempolu caz müziği besteleriyle tanındı sonrasında bu alanın en önde gelen besteci ve piyanisti olarak anılmaya başlandı. Kariyeri boyunca 44 adet beste yaptı. sanatçının bestelerinin 30'dan fazlası "rag" kategorisindedir. en ünlü parçaları Maple Leaf Rag ve The Entertainer'dır. The Entertainer Scott Joplin'in öllümünden 56 yıl sonra 1973 yılında The Sting filminde kullanılmıştır. 1917'de frengi komplikasyonu sonucu öldü. Joplin'e ölümünden sonra Pulitzer ödülü verildi. Hayatı 1977'te çıkan bir filme konu olmuştur.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Scott Joplin 1867 ya da 1868 yılında doğmuştur. Doğduğu tarih tam olarak bilinmemektedir. Ebeveynlerinin adı Giles Joplin ve Florance Givens'dir. Monroe, Robert, William, Myrtle, and Ossie adlarında 5 tane kardeşi vardır. Babası Kuzey Karolina'da bazı partilerde Viyolin çalardı, annesi ise temizlikçiydi. 16 yaşına geldiğinde farklı mekanlarda piyano çalmaya başlamıştır.

Scott Joplin'in 1899 yılında çıkarmış olduğu ünlü bir parçadır.
Sonradan çıkan bir kapağın dizaynı.

Maple Leaf Rag[değiştir | kaynağı değiştir]

Scott Joplin'in tarafından bestelenen klasik ve ünlü parçadır. Kimilerine göre "Ragtime" müziğin doğuşu ve babasıdır. "John Stark & Son" adlı bir şirket tarafından yayımlanmıştır. Scott Joplin'in "Maple Leaf Rag" adlı eserin satışlarıyla ilgili birçok iddia bulunmaktadır; örneğin, bestecinin hayatı boyunca 1 milyon kopya satıldığına dair iddialar mevcuttur ve bu da Scott Joplin'i enstrümantal bir müzik parçasının 1 milyon kopyasını satan ilk müzisyen yapar. Joplin'in ilk biyografisi Rudi Blesh, eserin ilk altı ayında 75.000 kopya sattığını ve bu durumun Amerika'da "ilk büyük enstrümantal notalı müzik hiti" haline geldiğini yazmıştır. Ancak, Joplin'in daha sonraki biyografisini yazan Edward A. Berlin'in araştırması, durumun böyle olmadığını göstermiştir; ilk baskı 400 kopyayı sattığında bir yıl sürmüş ve Joplin'in bir sentlik telif hakkı anlaşması gereğince elde edeceği gelir 4 dolar olmuştur (yaklaşık olarak 2024 yılında 150 dolara tekabül ediyor). Daha sonraki satışlar istikrarlı olmuş ve Joplin'e masraflarını karşılayacak bir gelir sağlamış olacaktır; 1909'da tahmini satışlar Joplin'e yılda 600 dolar gelir getirmiştir (2024'te yaklaşık 20.000 dolar(60.000 Türk lirası.)).

Maple Leaf Rag, hala ragtime piyanistlerinin favorisi olarak kabul edilmekte ve "Amerikan kurumu... hala basılı durumda ve hala popüler" olarak tanımlanmaktadır. Telif hakkının süresi dolduğundan, bestenin kamuya mal olduğu kabul edilir. Yüzlerce film, çizgi film, reklam ve video oyunlarının müziklerinde yer alır. 2004 yılında, Kanadalı bir radyo kanalı düzenlediği etkinlikte dinleyicileri tarafından onu tüm zamanların 39. en iyi şarkısı olarak seçtiler.

Joplin'in ölmeden önce cenazesinde "Maple Leaf Rag"ın çalınmasını istemiştir. Hazırlıklar yapılırken eşi Lottie Stokes, bunu uygun bir cenaze şarkısı olmadığını düşündüğü için izin vermemiştir. Daha sonra bu kararından ötürü tüm hayatı boyunca pişmanlık duyduğunu itiraf etmiştir.