Sevgiyi Ararken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Saving Face sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sevgiyi Ararken
"Doğru, yanlış ve arada kalan her şey hakkında bir romantik komedi"
Yönetmen Alice Wu
Yapımcı Will Smith
James Lassiter
Teddy Zee
Senarist Alice Wu
Oyuncular Joan Chen
Michelle Krusiec
Lynn Chen
Müzik Anton Sanko
Görüntü yönetmeni Harlan Bosmajian
Stüdyo Sony Pictures
Dağıtıcı Sony Pictures Classics
Yapım yılı 2004, ABD
Süre 91 dakika
Dil İngilizce
Çince

Sevgiyi Ararken, yönetmenliğini Alice Wu'nun yaptığı başrollerini Joan Chen, Michelle Krusiec ve Lynn Chen'in paylaştığı 2004 ABD yapımı bir filmdir. Orijinal adı Saving Face'dir. Türü romantik komedidir.

Fimin yönetmeni Alice Wu senaryoyu filmin çekilmesinden birkaç yıl önce yazmıştır. Wu'nun kendi "coming out" deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı senaryo 2001 yılında "Coalition of Asian Pacifics in Entertainment" (CAPE) ödüllerinde en iyi senaryo dalında ödüle layık bulunmuştur. Senaryonun kazandığı bu ödül filmin çekim sürecini hızlandırmıştır.

Film, ABD'de kültürel kimliğini korumaya çalışan Çinli topluluğa vurgu yapmaktadır. Sevgiyi Ararken, Çin kültürünün geleneksel yapısı ve baba baskısı altında ezilen Ma (Joan Chen) ile geleneklerin baskısını hissetmekle birlikte bu baskıdan kurtulmaya çalışan kızı Wil'in (Michelle Krusiec) ilişkisi etrafında şekillenmektedir. Wil'in sevgilisi Vivian (Lynn Chen) ile eşcinsel ilişkisi de filmdeki ikinci ana temayı oluşturmaktadır.

Sevgiyi Ararken, 2005 yılında Sundance Film Festivali ile Toronto Film Festivali resmi seçimi olma unvanını kazanmıştır.

Film, 2005 yılında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Wil, çok başarılı bir cerrahtır. Yoğun bir şekilde çalışmakta ve yalnız (Queens’de) yaşamaktadır. ABD toplumu içinde yetişen Wil mensubu olduğu Çinli göçmen azınlığının baskısını üzerinde hissetmektedir.

Wil, haftasonları düzenlenen ve Çin asıllı Amerikalıların katıldığı sosyal toplantılarda annesinin onu Amerikalı-Çinli gençlerle tanıştırma çabalarına iyi niyet çerçevesinde katlanır. Bu toplantılardan birinde balerin olan Vivien ile tanışır.

Wil'in annesi Ma, 48 yaşında dul bir kadındır. Eşinden ayrıldığı için Çin geleneklerine göre "baba evi"nde yaşamaktadır. Birdenbire hamile kalan Ma, babası tarafından evden kovulur ve kızı Wil'in yanına taşınır. Ma, kızzının tüm ısrarlarına rağmen bebeğinin babasını açıklamaz. Ma, Çinli azınlık tarafından dışlanır. Wil, annesini içine düştüğü zor durumdan kurtarmak için ona koca aramaya başlar.

Bu sırada Wil'in Vivien ile olan ilişkisi ilerlemektedir. Wil ve Vivien birbirlerine aşık olurlar. Vivien, Wil'e ilişkilerini açık yaşamak konusunda baskı yapmaya başlar. Bu durum eşcinselliğini annesinden gizleyen Wil için çok zor bir durumdur. Bu arada Vivien, dans eğitimi almak üzere Paris'e gitmesi konusunda aile baskısıyla karşı karşıyadır. Wil, Vivien'ı (Paris'e gitmesini sağlamak amacıyla) terkeder.

Bu sırada Wil'in annesi Ma, babasının bulduğu bir Çinli ile evlenmek üzeredir. wil annesinin aşık olduğu adam hakkındaki gerçekleri tesadüfen öğrenmiştir. Wil, Vivien'den vazgeçemeyeceğini anlar. Wil hem annesinin düğününü hem de Vivien'in Paris'e gidişini engellemek zorundadır.

Adaylıkları ve Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Wil ve annesi Ma

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Wil ve Vivien

Yapım Ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]