Savage Garden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Savage Garden
Başladığı yer Brisbane, Avustralya
Tarzlar Pop, soft rock
Etkin yıllar 1994-2001
Müzik şirketi Roadshow, Columbia, Sony BMG
İlişkili hareketler Dallas Austin, Babyface
Eski üyeler Darren Hayes
Daniel Jones

Savage Garden, Darren Hayes ve Daniel Jones tarafından oluşturulmuş Avustralyalı pop müzik ikilisi. Özellikle 1997 ve 2000 arasındaki dönemde 30 milyonu aşan satış rakamıyla en çok satan Avustralyalı grup oldular. Aynı zamanda albümleri ve teklileri ile ABD'de bir numaraya ulaşmış ilk ve tek Avustralyalı topluluktur.

Grup hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında, müzisyen ve yapımcı Daniel Jones, Brisbane gazetelerine daha önce erkek kardeşleriyle kurduğu Red Edge adlı grubu için vokalist aradığı ilanını verdi.[1] O sıralarda Brisbane Üniversitesi'nde okumakta olan Darren Hayes, bu ilana yanıt veren tek kişi oldu ve ilk seçmelerden hemen sonra gruba katıldı.[1][2] Red Edge, Gold Coast'taki pub'larda ve kulüplerde boy gösterirken Hayes ve Jones özgün şarkılar bestelemeyi sürdürdü.[1] Bir süre sonra gruptan ayrılan ikili Crush adıyla kariyerlerine beraber devam etmeye karar verdi.[1] Daha sonra da grubun adını Anne Rice'ın The Vampire Chronicles kitabında geçen "Beauty was a Savage Garden" (Türkçe: "Güzellik yabani bir bahçeydi") sözlerinden esinlenerek Savage Garden olarak değiştirdi.[1]

Uzun süren yapım ve vokal çalışmalarından sonra 150 kadar demoyu farklı kayıt şirketine gönderen ikili, sadece John Woodruff'tan (The Angels, Baby Animals, Diesel) olumlu geri dönüş aldı. Woodruff ikilinin menajeri oldu ve Roadshow Music/Warner Music ile bir anlaşma imzalamalarına öncülük etti.[1][3] İlk albümleri Savage Garden 1997'de piyasada yerini aldı. Albüm Amerikan albüm listesinde üç, Avustralya'da bir numaraya kadar yükselirken 18 milyondan fazla satarak uluslararası alanda ses getirdi. Albümden çıkan "I Want You" listelerde yüksek başarı gösterirken, "Truly Madly Deeply" haftalarca hem ABD hem Avustralya listelerinde zirvede kaldı.

Albümlerinin Avustralya'da zirveye oturması ve dünya çapında büyük boyutlarda başarılar göstermesiyle beraber grup, hemen ikinci albüm "Affirmation" için çalışmalara başladı. Bu albüm 1999'da yayımlandı ve ABD'de altı, Avustralya'da bir numaraya kadar yükseldi.

2000 yılında müzik kariyerlerine solo olarak devam etmek isteyen Hayes, Ekim 2001'de ikinci albümlerinin turnesi bittiğinde grubun dağıldığını açıkladı.[4] Olayın ardından grubun resmi internet sitesinde şu açıklama yer aldı:

« Dünyanın her yerindeki hayranlarımıza bize gösterdikleri destek için büyük şükran borçuluyuz. Savage Garden'ın başarısı ve beraber geçirdiğimiz zamanlar inanılmaz bir deneyim oldu... hiçbir zaman unutamayacağımız türden. Sadece umuyoruz ki bizim kişisel olarak gelişmeye devam etme ihtiyacımızı anlayışla karşılarsınız. »

Hayes, musicMAX ile ikinci albümün hemen öncesinde yaptığı bir röportajda Jones'un grubun elde ettiği şöhrete karşı duyduğu hoşnutsuzluğu ve mutsuzluğu dile getirdi. Hayes, müzik endüstrisinde solo sanatçı olarak yola devam etmek istediğini belirtti. Daha sonraları, 2005'te grup adına bir derleme albüm yayımlandı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Nimmervoll, Ed. "Savage Garden". Howlspace – The Living History of Our Music (Ed Nimmervoll). White Room Electronic Publishing Pty Ltd. 27 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2014. 
  2. ^ Harnisch, Toby. "Savage Garden Biography". Savage Garden Central (Toby Harnisch). 5 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2010. 
  3. ^ McFarlane 'Savage Garden' entry. Retrieved 26 September 2010.
  4. ^ Eliezer, Christie (5 Ekim 2001). "Savage Garden confirms split". Billboard. 5 Ekim 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014.