Satis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Louvre 042007 07 Triad of Elephantine.jpg
El-Tod 19.jpg

Satet, (Satit veya Satjet, Satjit), Khnum ve Anuket ile birlikte Fil Üçlüsü'nün bir parçasını oluşturan bir Yukarı Mısır tanrıçasıydı . Mısır'ın Nübye ile güney sınırının koruyucu tanrısı olarak, Nil'in eski yıllık selini kişileştirmeye ve bir savaş, avlanma ve doğurganlık tanrıçası olarak hizmet ederdi.

İsimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mısır dilinin tam telaffuzu, ünlüler çok geç bir döneme kadar kaydedilmediğinden genellikle belirsizdir. Transkripsiyonda tanrıçanın adı ayrıca Setis, Sati, Setet, Satet, Satit ve Sathit olarak da görünür .[1] Mısırcasṯ türetilmiştir yani "ateş etmek", "dökmek" veya "fırlatmak" anlamına gelen adı, hangi rolün vurgulandığına bağlı olarak "Ateş Eden" veya "Dökülen" olarak çeşitli şekillerde tercüme edilebilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarı Mısırlıların bir tanrıçası olan [2] kültü ilk olarak Sakkara Basamaklı Piramidi'nin ( III . Hanedan ) altındaki kavanozlarda tasdik edilir. [2] Piramit Metinlerinde ( Hanedan VI ) ölmüş bir firavunun vücudunu Elephantine'den dört kavanoz suyla arındırırken görünür. [2]

Ana ibadet merkezi, Mısır'ın güney ucunda, Aswan yakınlarındaki bir ada olan Abu'dur ( Elephantine ) [2].

Efsaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir savaş tanrıçası olan Satis, keskin oklarıyla firavunun düşmanlarını öldürerek Mısır'ın güney Nübye sınırını korumuştur.

Bereket tanrıçası olarak, aşkı arayanların dileklerini yerine getirdiği düşünülüyordu.

Khnum, Anuket ve Satis birlikte Fil Üçlüsü'nü kurdu. [2]

Temsil[değiştir | kaynağı değiştir]

Satis genellikle Yukarı Mısır'ın antilop boynuzlu konik tacı olan hedjet giyen kılıflı bir kadın olarak resmedildi. [2] Bazen yay ve oklarla tasvir edilirdi.

Aynı zamanda bir antilop şeklinde de görünür.

Sembolleri ok ve akan nehirdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]