Saros döngüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Saros döngüsü, astronomide 223 sinodik aydan oluşan bir döngüdür. (Sinodik ay ay evrelerinin kendi kendini tekrar etmesi içşn geçen süredir) Bu döngünün yarısına sar denilir. Saros döngüsü Milattan önce Babilliler tarafından biliniyordu.

Bir Güneş veya Ay tutulması Güneş, Dünya ve Ay'ın aynı hizaya gelmesi sonunda oluşur. Bu durum yılda birkaç defa olabilir. Her tutulma sırasında yatay düzlemde üç cisim aynı hizaya gelmiş olur. Ancak Dünya'nın Güneş çevresindeki dönüş düzlemiyle Ay'ın Dünya çevresindeki dönüş düzlemi arasında 5.145 derece kadar fark vardır. Bu sebepten tutulmaların çoğunda üç cisim düşey düzlemde aynı hizada değildir. Saros döngüsü tutulma sırasında hem yatay hem de düşey düzlemdeki konumların aynı olduğu iki tutulma arasındaki süredir. Bu süre 223 sinodik ay yanı 18 yıl 11 gün ve 8 saat uzunluğundadır.[1] Her tutulmadan bir sar (yarım saros) sonra benzer özellikte bir Güneş tutulması olur.

Mesela 16 Haziran 2000 tarihindeki Ay tutulması ile 27 Haziran 2018 tarihli tutulmalar tamamen aynı karakterdedir. (Dünya'nın kendi çevresindeki dönüşü sebebiyle tutulma farklı meridyenlerde olabilir.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Koeri sayfası". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2020.