Sarıkız, Hekimhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıkız
Ülke  Türkiye
İl Malatya
İlçe Hekimhan
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl plaka kodu 44
Resmî site
YerelNet

Sarıkız, Malatya ilinin Hekimhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kurulmasıyla ilgili birçok rivayet bulunmaktadır, köy sakinlerinin bilgilerine göre, Oğuz boyunun Bayat Türkmenleri aşiretine bağlı olduğu tahmin edilmektedir.Mahalleye ilk yerleşim dokuz çadır(ocak) olarak söylenmekte bunlardan altıtanesi haytaoğlu sülalesindendir. Diğer ocaklar gelişip çoğalarak mahallesi büyütmüş gelişmiştir. Mahallenin ismini mahallenin merkezinde bulunan yaz kış akan iki gözlü çeşmeden aldığı rivayet edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir Anadolu Oğuz Türkmen mahallesi kültürüne sahiptir.Geleneklerine bağlıdırlar. Anadolu'nun tarihçesine bağlı olarak ticaret yollarına yakın olması ve ipek yolu üzerinde kurulmuş olması sosyal bir yaşam katmıştır. köy halkının sosyal ilşkileri gelişmiş, yardımlaşmayı, bir birine destek olmayı seven bir yapıdadır. İnsancıl herhangi bir siyasi görüş, düşünce farklılığı ayırt etmeden insana insan olduğu için değer veren, misafir perver oldukça sıcak ve cana yakın bir medeniyet anlayışına sahiptir. Almanya da bulunan gurbetçi nüfusu oldukça fazladır. neredeyse her aileden bir kişi gurbetçidir. Eğitim düzeyi yüksektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluş mevkisi dağlık yamaçtır, yeşil bir görünümdedir. yaklaşık olarak altı mahalledir( bağyanı,gedikler,kılıçevi,dırazlar,bedirli...). Hekimhan ilçesine 10 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim yaşanmakta olup; yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ise uzun ve kar yağışlıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde, mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ağırlıklı olarak kayısıcılık (kuru kayısı) yapılmaktadır. hayvancılık neredeyse yok denecek kadar azdır. bahçe ziraatı yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede okul cami köy odası vardır. İçme suyu sebekesi, telefon hattı şebeke suyu ve kanalizasyon sistemi mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]