San Giulio Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
San Giulio Adası
San Giulio Adası ve arkasında Orta San Giulio köyü

San Giulio Adası veya Aziz Julius Adası ( İtalyancaIsola San Giulio ) kuzeybatı İtalya'da Piyemonte bölgesinde Orta Gölü içinde yer alan bir adadır. Ada 275 metre (902 ft) uzunluğunda (kuzey / güney) ve 140 metre (459 ft) genişliğindedir. Adadaki en ünlü yapı, anıtsal değeri olan Basilica di San Giulio'dur. 1976'dan beri bir Benediktin manastırı olarak kullanılmaktadır.

Bulunduğu gölün kıyısındaki Orta San Giulio köyünün hemen batısındaki bu küçük ada, çok güzel binalara sahiptir ve adını 4. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan yerel bir hristiyan azizden ( Novara Julius ) alır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

5. yüzyılda, muhtemelen burada ölen müjdeci Aziz Julius'u anmak için adaya küçük bir şapel (oratorium) inşa edilmiştir. Arkeolojik buluntulardan 6. yüzyılda burada büyük bir kilisenin var olduğu bilinmektedir.

Aynı dönemde, adanın ortasına sekizgen bir bina - muhtemelen bir vaftizhane - de inşa edilmiştir. 19. yüzyılda ruhban okulunun devasa binası inşa edildiğinde bu yapının tüm kalıntıları yok olmuştur.

Dini reformcu Volpianolu William ( Dijonlu Aziz William), 962 yılında adada bulunan ve Kral II. Berengario'nun adına " Kraliçe Willa'nın duvarları" olarak adlandırılan müstahkem kalede doğmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]