Samurai Champloo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samurai Champloo
Samurai champloo 07.jpg
サムライチャンプルー
(Samurai Çanpurū)
Demografik{{{demografik}}}
TürDram, Komedi, Macera, Tarihsel,
Seinen, Shounen, +18
TV anime
Yönetmen Shinichiro Watanabe
Müzik {{{müzik}}}
Stüdyo Manglobe INC.
Kanal Japonya Animax, Fuji TV
Türkiye Sinek TV Maxi TV
Gösterim 20 Mayıs 2004-19 Mart 2005
Bölüm sayısı 26
Manga
Yazar

Shinichiro Watanabe (hikâye)

Masaru Gotsubo (çizim)
Yayımcı Kadokawa Şoten
Yayımlandığı dergiler Japan Shonen Ace
Yayın tarihi 2 Ağustos 200429 Ekim 2004
Cilt sayısı 7
Wikipe-tan without body.svg Anime ve manga portali

Samurai Champloo, (サムライチャンプルー, Samurai Çanpurū) 26 bölümlük bir anime serisidir. Cowboy Bebop'ın ünlü yönetmeni Shinichiro Watanabe'nin çalışmasıdır ve Manglobe tarafından üretilmiştir. Hikâye Japonya'nın Edo Dönemi'nin kurgusal bir versiyonuna kurulmuştur. Aksiyon, macera ve komedinin anakronik olarak hip-hop müziklerle harmanlanmasından doğmuştur. "Çanpurū" ismi de "harmanlamak" veya "karıştırmak" anlamına gelmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fuu'nun çalıştığı çay bahçesi Mugen'le Jin arasındaki kavgada yandıktan sonra. Fuu, Mugen ve Jin'i yanına alarak Ayçiçeği Kokan Samurayı aramaya koyulurlar.

Anime, yolculukları sırasında başlarından geçenleri konu alır. Ne kadar samuraylar zamanında geçse de Van Gogh'tan tutunda grafitinin veya baseballun bulunmasına kadar birçok şeyi komedi, dram ve gerilim unsurları ile ele alır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mugen: Orta uzunlukta sapıyla kılıcı arasındaki bölümde iki tane sivri çıkıntı olan bir kılıç kullanır. Kılıç kullanma stilini kendisi geliştirmiştir. Teknikten çok pratikliğe, çevik reflekse, el/ayak oyunları ile şaşırtmaya ve kaba kuvvete önem verir. Jin'e göre; karşılaştığı en kötü tekniğe sahip rakibidir ama aynı zamanda tek öldüremediği rakibi olduğunu da belirtir. Çabuk sinirlenir, asabidir, kadınlara düşkün ve ahlaksızdır. Günü günüe yaşar. Eskiden korsanlık yapmıştır. Turuncu ceket içine beyaz t-shirt ve altına gri bir şort giyer. Ayaklarında, altına çelik plaka kaplanmış takunyalar varıdr.
Jin: Serinin gözlük takan, cılız ve umursamaz samurayıdır. 2 tane katana taşır. Her samuray gibi katanalarına ilahi bir bağla bağlanmıştır. Zeki ve soğuk kanlı bir tiptir. Uzun arkadan bağladığı saçları vardır. Mavi bir erkek kimonosu giyer. Mugenle sürekli lafdalaşında bulunur.
Fuu: 15 yaşındadır. Grubun kız üyesidir. Mugen'le Jin'in başına bu serüven belasını saran, çok konuşan, saf ve ilgi odağı olmaktan hoşlanan genç bir kızdır. Pembe bir kimono giyer. Hiçbir dövüş kabiliyeti yoktur, ancak kaçırılma konusunda ondan iyisi bulunamaz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]