Samsundan başlanan yol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samsundan başlanan yol
Dil Azərbaycan dili
ISBN qrifli nəşr Geçersiz ISBN

"Samsun'dan Başlayan Yol" , Akif Abbasov'un kaleme aldığı "Samsun'dan Başlayan Yol" romanı ve "Atatürk" adlı tiyatro oyunudur. Kitabın editörü Profesör Enver Ahmed'dir .

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapta "Samsun'dan Yol" romanı ve "Atatürk" oyunu bulunuyor. Romanda ve oyunda, inanılmaz bir kişilik ve savaşçı, imrenilecek politikacı ve devlet adamı, şeref ve Türk dünyasının ulusal gurur, hem kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyet hayatı ve çalışmaları Atatürk, önderliğindeki ulusal kurtuluş hareketi, bağımsız ve özgür Türkiye, iç ve dış düşmanlara karşı verilen mücadele ve savaşla ilgilidir. Yazarın her iki eserinde de milli ordu kurma , I ve II İnönü muharebeleri, Sakarya Meydan Savaşı, Büyük Türk Taarruzu, İzmir'in Rumlardan kurtuluşu vb. bu tür sorunlar parlak renklerle gösterilir.

Roman; Atatürk'ün çocukluğunu, çocuklarla çevrili neşeli anlarını ve manevi çocukları da vurgular.

Kitabın tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akif Abbasov'un "Samsun'dan Çıkan Yol" kitabının tanıtımı 23 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye'nin Azerbaycan Büyükelçiliği Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türkiye'nin Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Hulusi Kılıç, kitabın yazarı, Pedagojik Bilimler Doktoru, Profesör Akif Abbasov, Azerbaycan Yazarlar Birliği Karabağ Şubesi Başkanı, şair Anvar Ahmed, Filoloji Doktoru, Profesör Nizameddin Shamsizadeh sunumda konuştu [1][2] .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arxivlənmiş surət". 25 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2011. 
  2. ^ [1]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]