Salıncak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Değişik tipte 2 salıncak çeşiti

Oturup sallanmaya yarayan oyuncak, mobilya, beşik veya yatak.

En alışılagelmiş, ilk akla gelen şekli 2 ip ve bir tahta parçasından oluşur. Sadece bir ip ve ipin ucunda kalınca bir düğüm olanı en basiti diye düşünülsede detayları emek ve bilgi gerektirebilir.

İp ucunda oturulan yer olarak Tek ipte düğme düğümünün birden fazla katlı hali olabilir (düğüm'ün üstü geniş ve düzcedir, rahat ettirir). İpin ağaca bağlanışı Michoacan-Martin ile olabilir (ki bu düğümün sadece sarmal devamı olan ucuna yük binen kullanımına 'Salıncak bağı' diyenler vardır; salınım çapını etkilemez ve çok güvenilirdir), yada benzeri Sarkıt bağı ile olabilir. Ağaca asıldığı yerde iple dal arasına kambiyum koruyucu olabilir. Dal esnediği için sallanan kişinin ağırlığı yüzünden yükseklik ayarı yenilenebilsin diye de Sürtünme düğümlerinden salıncaktaki iplere uygun biri kullanılmış olabilir.
Tek ipte düğme ile salıncak oturağı Tek ipte düğme ile salıncak oturağı
Tek ipte düğme ile salıncak oturağı
Sürtünme düğümü ile salıncak ayarı


Salıncak şehirlerdeki çocuk parklarında genellikle zincir ve metal şeklindedir.

Balkonunuzda ya da bahçenizde sallandığınız mobilya da (örneğin hamak) bir salıncak çeşididir. Sallanan ipin alttaki ucuna değil de iki nokta arasına gerilen iki ipin ortalarına gerilmiş bir ağın oluşturduğu düzeye oturulur/yatılır.

Türkiye'nin geleneksel Askı beşiği ve urgan-kilim-salıncağı da hamak ile akrabadır ve salıncak çeşidi olarak anılabilir.

Askı beşikte iki ip yatay ve yanyana/paralel gerdirilir. Bebek, ipleri çevreleyip uçları bebeğin altında buluşan bir bez ya da kilime yatırılıp sallayarak uyutulur; Bebeğin ağırlığı bez yada kilimi bir arada tutar. İpler aynı noktalar arasına gerdirildilerse onları ayrı tutmak için measafe çubukları gerekebilir.

Urgan-kilim-salıncağıda askı beşiğe benzer yanlız urganlardan biri diğerinden daha yüksek asılır, kilim iki urgan çevresinde ikiye katlanır kilimin uçları alttaki urgan üstünde üst üste getirilir. Üst urgana tutunup alttaki urgana oturanların (birden fazla kişi oturabilir) ağırlığı sayesinde, uzun süre bozulmadan salıncak ya da askı-koltuk olarak kullanılabilir. Üstteki yerine alttaki urgana tutunmak çok tehlikelidir; Kafa hızla yere vuracak şekilde öne doğru düşmeye sebep olur.