Saklı Gerçekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saklı Gerçekler
La Vérité
YönetmenHirokazu Kore-eda
YapımcıMuriel Merlin
YazarHirokazu Kore-eda
Oyuncular
MüzikAlexeï Aïgui
Görüntü yönetmeniÉric Gautier
KurguHirokazu Kore-eda
Stüdyo
Dağıtıcı
 • GAGA (Japonya)
 • Le Pacte (Fransa)
Çıkış tarih(ler)i28 Ağustos 2019 (2019-08-28) (Venedik)
11 Ekim 2019 (2019-10-11) (Japonya)
25 Aralık 2019 (2019-12-25) (Fransa)
17 Ocak 2020 (2020-01-17) (Türkiye)
Süre106 dakika
Ülke
Dil
Hasılat5,2 milyon $[1][2]

Saklı Gerçekler (Fransızca: La Vérité), Hirokazu Kore-eda tarafından yazılan ve yönetilen 2019 yapımı film. Filmde Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke ve Ludivine Sagnier yer alıyor. Kore-eda'nın Japonya dışında geçen ve Japonca olmayan ilk filmi.

Filmin dünya prömiyeri 28 Ağustos 2019'da Venedik'te yapıldı. Japonya'da 11 Ekim 2019'da, Fransa'da 25 Aralık 2019'da, Türkiye'de ise 17 Ocak 2020'de gösterime girdi.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Fabienne Dangeville çok ünlü bir Fransız aktrisir ve kitabının çalışmaları hakkında bir röportaj vermektedir. Kızı, senarist Lumir, damadı oyuncu Hank ve torunu Charlotte ziyarete gelirler. Lumir, kitabın basılmasına şaşırır çünkü kitap basılmadan önce ilk kendisinin okuyacağını ummaktaydı. Fabienne, kitap basılmadan önce ona taslağını gönderdiğini söyler. Lumir o gecenin ilerleyen saatlerinde annesinin kitabını okur.

Lumir ertesi gün, Fabienne ile kitapta anne kız ilişkilerini bir peri masalı gibi anlatan satırlar hakkında yüzleşir. Lumir çocukken, Fabienne onun nadiren yanında olmuştur. Lumir ayrıca kitapta neden hiç Sarah'dan bahsetmediğini sorar. Sarah Mondavan Fabienne'nin en yakın arkadaşı ve başarılı bir oyuncudur. Fabienne bunun kendi kitabı olduğunu ve okuyan hiç kimsenin gerçeği öğrenmek istemediğini çünkü kendisinin ünlü bir oyuncu olduğunu ve hayranlarının hayatı ile ilgili gerçekleri sıkıcı bulacağını söyler. Daha sonra Fabienne'nin menajeri Luc, Lumir'e Fabienne'in şu anda yer aldığı projede çalışma sebebinin filmde Manon Lenoir'in de yer alması olduğu söyler. Manon Lenoir, herkese Sarah Mondavan'ı hatırlatan yıldızı parlamakta olan bir oyuncudur. Filmin adı ise "Annemin Hatıraları"dır.

Lumir, Fabienne'in asistanı olarak film setine gider ve film çekimini izler. Film ölümcül bir hastalığı olan ve yaşlanmayı durdurmak ve hastalığın seyrini yavaşlatmak için uzayda yaşamaya giden bir anne hakkında bilimkurgu filmidir. Her ziyaretinde daha da büyümüş olan kızını ziyaret etmek için yedi yılda bir Dünya'ya döner; ancak kendisi yaşlanmaz. Fabienne, filmde kızının yetmişli yaşlarındaki halini oynamaktadır. Okuma provasında odadaki herkes Manon'un yeteneğinden etkilenmiş gibi görünmektedir ama Fabienne bu performanstan hoşlanmaz çünkü Manon'un abartılı oyunculuğuyla gösterişçi davrandığı düşünmektedir. daha sonra Luc Fabienne'e, Manon'un kendisine Sarah Mondavan'ı hatırlattığını söyler, Lumir de aynı fikirdedir ve ikisinin seslerinin kulağa aynı geldiğini söyler.

Fabienne'e kızan Luc, emekli olma ve oğlunun ailesiyle yaşama planından bahseder. Fabienne, Luc'un bu kadar çok torunu olduğunu öğrenince şaşırır. Lumir ona neden ayrıldığını sorar ve Luc sanki o hiç var olmamış gibi Fabienne'in hatıratında bir kere bile adının geçmediğini söyler. Lumir'e Fabienne'le iyi bir takım olabileceği için onu çekip çevirebileceğini söyler. Lumir'in babası ve Fabienne'in eski kocası Pierre eve gelerek herkesi şaşırtır ve Lumir onun kitapta kendisinden bahsedildiği için para almaya geldiğini düşünür. Babasına kitapta ondan ölmüş olarak bahsedildiğini söyler.

Fabienne'in şu anki kocası Jacques, Pierre de dahil olmak üzere tüm aile için akşam yemeği hazırlar. Pierre, oyunculuk başarılarından dolayı Hank'i tebrik ettiğinde Fabienne, Hank'in televizyon kariyerini küçümser ve bunu yaparken oyunculuk yeteneğini de aşağılar. Lumir, Hank'in duygularını incitmesi nedeniyle annesinden intikam almak için bir anda Fabienne'in ödül aldığı filmin yönetmeniyle yatarak Sarah'dan rolü nasıl çaldığını ve Sarah'nın intiharının Fabienne'in suçu olduğunu söyler. Fabienne, Sarah'nın çok fazla içki içtikten sonra yüzmeye gittiği için boğulduğunu ve ölümünün bir kaza olduğunu söyler. Annesine kızan Lumir gözyaşları içinde masadan ayrılır. Önceden içki içmeyi tamamen bırakmış olan Hank şarap içmeye başlar.

Ertesi gün Fabienne Manon ile olan sahnelerini çekerken devamlı telefon sesi gibi şeylerden dikkatinin dağıldığını söyler ve repliklerini sık sık karıştırır. Başka bir çekimde yere düşer ama sonra bu durumdan harika bir performans çıkarır. Fabienne, Luc'un geri gelmesini istiyordur ama ne yapacağını bilmemektedir. Lumir ona özür dilemesini söyler ve Fabienne hiç özür dilemediğini söyler ve Lumir'den ezberlemesi için bir özür metni yazmasını ister. Daha sonra Fabienne ve ailesi, Luc ve Luc'un ailesi ile bir akşam yemeği yer ve Fabienne Lumir'in onun için yazdığı özür metnini kullanmak yerine Luc'a Lumir'in onun geri gelmesini istediğini söyler.

Film setinde Fabienne paniğe kapılır ve oyunculuğu bıraktığını Manon'un onunla alay ettiğini söyleyerek oradan gider. Lumir ondan, Manon'un daha iyi bir oyuncu olduğunu kabul etmesini ve kaçmayı bırakmasını ister. Fabienne gururundan dolayı sete geri döner. Lumir'e Sarah'yı bazen gördüğünü ve Sarah onu izleseydi oyunculukta daha iyi olacağını düşündüğünü söyler. Manon'a iltifat eder ve filmdeki sahnelerini bitirir.

Lumir performansından dolayı annesini över ve daha sonra Manon da onu övmek için uğrar. Fabienne bu işin, Manon'un ona hatırlattığı Sarah ile yapabileceği türden bir iş olduğunu kabul eder. Manon'a Sarah'ın en sevdiği elbiseyi verir, elbise Manon'un üstüne tam uyar. Manon, Fabienne'e Sarah'nın nasıl biri olduğunu sorar ve Fabienne ona Sarah'nın ne kadar yetenekli biri olduğunu anlatır.

Fabienne, Lumir'e Sarah'yı kıskandığını itiraf eder. Lumir, bunun neden kitabında olmadığını sorar ve Fabienne belki bunu ikinci baskıya dahil edeceğini söyler. Lumir annesine sarılır, ağlar ve ona gerçekten de sihirli güçleri olduğunu düşündüğünü söyler çünkü onu affetmenin eşiğindedir. Fabienne birden, bu duygular içindeyken Manon'la o sahneleri çekse daha iyi olacağını söyler.

Charlotte, Fabienne'e gider ve ona oyuncu olmanın bir numaralı dileği olduğunu söyler. Fabienne'e onun uzaya gitmesini istediğini söyler, böylece yaşlanmayı durdurabilir (filmdeki Manon'un karakterine benzer şekilde), böylece Charlotte'un büyüyüp oyuncu olduğunu görebilir. Fabienne duygulanır. Charlotte daha sonra Lumir'in yanına gider ve Charlotte'ın söylediklerinin Lumir'in yazdığı replikler olduğu ortaya çıkar. Charlotte bunun gerçek olup olmadığını sorar ve Lumir gülümser.

Luc işe geri döner. Fabienne ona ev yapımı bir madalyayı Charlotte ile takdim eder ve ona iyi davranır. Şimdi sahneyi daha iyi oynayabileceğini düşündüğü için, Luc'tan "Annemin Hatıraları" için yeniden çekim ayarlamasını ister. Lumir, Luc'a en başta amacının gerçekten de ayrılmak olup olmadığını sorar ama Luc cevap vermez. Aile birlikte dışarı çıkar ve Fabienne, Paris kışlarını sevdiğini söyler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kore-eda senaryoyu yazmaya 17 yıl önce başladı. Filmi ilk başta tiyatro oyunu olarak yazdı. Sonrasında film senaryosuna döndü.[3] Kore-eda, filmde Fabienne'nin rol aldığı bilimkurgu filmi "Annemin Hatıraları"nın hikâyesini bilimkurgu yazarı Ken Liu'nun bir hikâyesinden esinlenerek oluşturdu.[4] Temmuz 2018'de Catherine Deneuve, Juliette Binoche ve Ethan Hawke'nin filmin kadrosuna katılacağı açıklandı.[5] Film Japon yönetmenin Japonca olmayan ve Japonya dışında geçen ilk filmi. Film Paris, Fransa'da çekildi.[6] Filmin çekimleri bittikten sonra düzenleme ve derlemesi 6 ay sürdü.[3]

Filmin çekimleri Ekim 2018'de başladı.[7] Éric Gautier, filmin görüntü yönetmeni olarak görev aldı.[8]

Gösterim ve yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2019'da IFC Films ve Curzon Artificial Eye, filmin ABD ve İngiltere dağıtım haklarını satın aldı.[9][10] Filmin dünya prömiyeri 28 Ağustos 2019'da 76. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı.[11] Ayrıca 9 Eylül 2019'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi.[12] Filmin Türkiye'deki dağıtımını Filmartı yaptı. Filmi Türkiye'de 5.676 kişi izledi ve Türkiye'de 71.220 lira hasılat yaptı.[13] Filmin toplam hasılatı 5.254.080 dolar.[14]

İnceleme toplayıcı Rotten Tomatoes sitesinde film 155 incelemeye göre ortalama %86 puana sahip, sitede filmin seyirci puanı ise %66.[15] Metacritic sitesinde ise filmin 33 eleştirmene dayalı ortalama 100 üzerinden 75 puanı var, seyirci puanı ise 10 üzerinden 7.[16]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "La vérité". The Numbers. 14 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2020. 
 2. ^ "The Truth". Box Office Mojo. 11 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2020. 
 3. ^ a b Eagan, Daniel. "Hirokazu Kore-eda on the Lightness of Catherine Deneuve, Long Takes and Shooting The Truth". Filmmaker (İngilizce). 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 4. ^ Solís, Jose (9 Temmuz 2020). "Hirokazu Kore-eda on Being Starstruck by Catherine Deneuve and the Movies Ingrained in His Memory". The Film Stage (İngilizce). 14 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2021. 
 5. ^ "Juliette Binoche, Ethan Hawke & Catherine Deneuve To Star In 'The Truth' Palme d'Or Winner Hirokazu Kore-eda". Deadline. 16 Temmuz 2018. 16 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 6. ^ "Hirokazu Kore-eda carries on through success and sadness with the release of his Palme d'Or winner, 'Shoplifters'". Los Angeles Times. 23 Kasım 2018. 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 7. ^ "Today shooting with Kore-eda 🖤". Instagram. 17 Ekim 2018. 13 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2019. 
 8. ^ "Hirokazu Kore-eda's New Drama Starring Juliette Binoche and Catherine Deneuve Gets Title and Synopsis". The Film Stage. 22 Mayıs 2018. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 9. ^ "IFC Films Acquires Hirokazu Kore-eda's 'The Truth' Starring Juliette Binoche, Ethan Hawke". The Hollywood Reporter. 8 Şubat 2019. 8 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 10. ^ "Wild Bunch scores strong sales on Hirokazu Kore-eda's 'The Truth' (exclusive)". Screendaily. 9 Şubat 2019. 13 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 11. ^ "Hirokazu Kore-eda's 'The Truth' With Catherine Deneuve, Juliette Binoche to Open Venice Film Festival". Variety. 18 Temmuz 2019. 18 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2019. 
 12. ^ "'The Aeronauts,' 'Burnt Orange Heresy' Added to Toronto Film Fest Lineup". The Hollywood Reporter. 13 Ağustos 2019. 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2019. 
 13. ^ "Saklı Gerçekler". Box Office Türkiye. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 14. ^ "The Truth". Box Office Mojo. 7 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2021. 
 15. ^ "The Truth (La vérité) (2020)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
 16. ^ "The Truth Reviews". Metacritic. CBS Interactive. 18 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]