Sakızcılar, Bozkurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sakızcılar Köyü
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Bozkurt
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 165
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37660
İnternet sitesi: [2]

Sakızcılar, Kastamonu ilinin Bozkurt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ile ilgili bilinen en eski bilgiler 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Köyün hangi tarihte, kimler tarafından kurulduğu ile ilgili olarak elde bir bilgi mevcut değildir. Elektrik ve içm suyu şebekesinin olmadığı 1980-85 öncesinde ilçenin en hareketli ve büyük köylerinden biri idi. Ormancılık, tarım ve hayvancılıkla geçinen köyün Demirci (Merkez) mahallesinde o zamanlar; 4 kahvehane, 1 han, 1 lokanta, 2 bakkaliye, 1 demirci dükkanı, 1 berber dükkanı, Köy konağı, PTT acentesi mevcut idi.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak köyün gelenek ve görenekleri hakkında yazılı bir bilgi yoktur.

İmece: Anadolunun diğer köylerinde olduğu gibi burada da köylü halk, imeceye giderek, tarla bağ bahçe işlerinde birbirlerine yardım etmektedir.

Düğünleri: Eskiden köydeki ve civar köylerdeki evler tek tek dolaşılınarak, davetiye yerine bisküvi, ve gofret ile ahali düğüne davet edilirdi. Davul-zurnalı ve köçekli düğünler, düğün öncesi ve sonrası misafirlere yemek ikramı(gişi), gelin görme (semed) düğünlerin belirgin özelliklerindendir.

Yemek Kültürü:

Dürüm (Islama, banduma)

Tirit (tirilti, pıhtı); genelde büyükbaş hayvanın kelle kısmındaki etlerden yapılan, dondurlduktan sonra yenen bir çeşit yemek

Kara Lahana (Kara Mancar);bulgurlu ve patatesli kara mancar yeği, sarması-dolması...

Sarımsaklı patates yoğurtlusu

Yumurtalı Hodan (Zılgıt)

Çorba Çeşitleri: Sütlü, Ovalama Çorbası Kızılcık (Kiren; kızılcıktan (kirenden) yapılan sarmısaklı bir çeşit tarhana çorbası. Köydeki adı ekşi tarhana anlamında "eştana" dır

Sopa Karıştırması; bir çeşit hamur yemeğidir...

İç; oklava ile açılan hamur küçük küçük parçalara doğranıp kurutulur. Yemek için, üzerine çok sıcak haldeki et yemeği dökülür. Genelde düğün yemeğidir...

Ekmek Çeşitleri: Köyde herkesin kapısını önünde mutlaka fırın vardır ve bu fırınlarda "somun" olarak adlandırılan mayalı ekmekler pişirilir. Bazlamaç; eskiden odun ateşi üzerinde, şidi ise genelde tüplüveya elektirk sac üzerinde pişirilen bir çeşit yağlı gözleme Tepsi Ekmeği; odun ateşiyle yanan kuzine lerde tepsi içinde pişirilen bir çeşit ekmek.

Hamurlu

Gözleme

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 110 km, Bozkurt ilçesine 15 km uzaklıktadır. Bozkurt ilçesinin orta kesiminde, ilçe merkezinin ortasından geçmekte olan Ezine Çayı'nın kuzeybatısında yükselen dik arazi üzerinde Çıkrıkkapı Tepesi eteklerinde kurulmuştur. Doğusunda Ezine Çayı, batısında ve güneyinde Kızılcaelma Köyü, kuzeyinde ise Kestanesökü Köyü ile komşudur. Sakızcı, Demirci(Merkez), Yanık, Molla, Gürücek ve Calay adındaki 6 yerleşim biriminden oluşur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre köyde bulunan 88 hanede 117 kişi yaşamaktadır. Nüfusun büyük bir kısmını Zonguldak maden ocaklarında ve İstanbulda çalışıp, geri dönen emekliler oluşturur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 165
2000 117
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Şu anda PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol [toprak ham yol] olup; ulaşım, Bayramgazi Köyü'nden geçen köy grup yolu vasıtası ile sağlanmaktadır. Içmesuyu Köy Hizmetleri tarafından yaptırılmış olan su şebekesi vasıtası ile temin edilmektedir. Elektrik ve telefon mevcuttur. İşyeri olarak 1 adet kahvehane mevcuttur. Demirci (Merkez)'de bulunan İlköğretim Okulu, öğrenci azlığı sebebiyle kapalıdır. Yanık semtinde bulunan Sağlık Ocağı uzun yıllardır faaliyet de değildir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]