İçeriğe atla

Sajmište Toplama Kampı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kamp kurbanlarının anısına dikilmiş bir anıt

Sajmište toplama kampı (telaffuzu [sâjmiːʃtɛ]), II. Dünya Savaşı sürecinde Nazi toplama ve imha kampıydı. Kamp, Bağımsız Hırvatistan Devleti'nin (NDH) Zemun kasabası yakınlarındaki eski Belgrad fuar alanında bulunuyordu. Kamp, işgal altındaki Sırbistan'da bulunan SS Einsatzgruppen birimleri tarafından kuruldu ve işletildi. Eylül 1941'de faaliyete geçen kamp, aynı yılın 28 Ekimi'nde resmi olarak açıldı. Almanlar buraya Zemun'daki Yahudi kampı adını verdiler (Almanca: Judenlager Semlin).

Sajmište'deki koşullar o kadar kötüydü ki bazıları bunu Jasenovac ve Avrupa'daki diğer büyük toplama kamplarıyla karşılaştırmaya başladı. 1943 ve 1944'te, kampta işlenen zulümlerin kanıtı SS-Standartenführer Paul Blobel'in birimleri tarafından imha edildi ve binlerce ceset toplu mezarlardan çıkarılıp yakıldı. Mayıs 1944'te Almanlar, kampın kontrolünü NDH'ye devretti ve o Temmuz'da kapatıldı. Sajmište'deki ölümlerin sayısı 20.000 ile 23.000 arasında değişmekte olup Yahudi ölümlerinin sayısı 7.000 ile 10.000 arasında tahmin edilmektedir. Sırp Yahudilerinin yarısının kampta telef olduğu düşünülmektedir.

Kampın operasyonundan sorumlu Almanların çoğu yakalandı ve mahkemeye çıkarıldı. Bazıları Yugoslavya'ya iade edilip idam edildi. Kamp komutanı Herbert Andorfer ve yardımcısı Edgar Enge, yıllarca saklandıktan sonra 1960'larda tutuklandı. Her ikisine de sırasıyla Batı Almanya ve Avusturya'da kısa süreli hapis cezaları verildi, ancak Enge yaşlılığı ve kötüye giden sağlığı nedeniyle hiçbir zaman hapse girmedi.