Sahil güvenlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sahil güvenlik, denizler ve sahillerle ilgili çeşitli hizmetlerin bütününü ifade eden kavram ve bu hizmetleri yerine getiren ulusal kurum.

Hizmetlerin tanımı, kapsamı ve bunları yerine getiren kurumun yapısı, ilgili mevzuatlara göre ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Sahil güvenlik kurumlarının sorumlukları arasında, denizler hukukunun icrası, ulusal deniz sınırlarının korunması, devriye hizmetleri, denizler veya sahiller yolu ile yapılan uyuşturucu kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve diğer yasadışı ticari faaliyetlerle mücadele, deniz kirliliği ile mücadele ve deniz taşıtlarını ve denizde bulunan kişileri koruma ve kurtarma ve ulusal ve uluslararası hukukun öngördüğü diğer faaliyetleri yürütme çalışmaları yer alır. Özellikle savaş zamanında bu sorumluluklar limanların güvenliğinin sağlanmasını ve deniz istihbaratını da içerecek şekilde genişletilebilir.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı gibi özel düzenlemelere tabi iki uluslararası ticaret geçidinin hükümranlık haklarına sahip Türkiye'de bu hizmetler 13 Temmuz 1982 yılında 2692 sayılı yasa ile kurulmuş Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yerine getirilir.

Türkiye'de Sahil Güvenlik telefon numarası 158'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]