Safra fistülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Biliyer fistül
Duodenobiliyer fistül
UzmanlıkGenel cerrahi

Biliyer fistül, safranın safra kanallarından, yakındaki içi boş yapılara anormal bir bağlantı sonucu sızdığı bir fistül türüdür. Safra fistülü türleri arasında, ince bağırsağa (genellikle duodenuma) anormal bir akıntının olduğu bilioenterik fistül ile nadir olan, plevral boşluk veya bronşlara anormal bir bağlantının görüldüğü torakobiliyer fistül yer almaktadır.

Safra kanallarının perforasyonu veya hatalı cerrahi sonucu karın boşluğuna safra dolmasını tanımlayan safra kaçağı, fistüller ile benzerdir. Safra kanalının hasar görmesi, sonuçta safra fistülü haline gelebilecek bir sızıntıya neden olabilir.

Biliyer fistül, yakın zamanda cerrahi bir prosedür geçirmiş bir kişide sıklıkla gözlemlenir. Sızan safra eğer enfekte olursa ağrı ortaya çıkabilir ve bu daha sonra safra peritonitine yol açabilir. Genellikle asemptomatik olan steril safra kaçağı durumunda ise yoğun assit (karın boşluğunda sıvı toplaması) gözlemlenebilir.

Safra fistülleri, kolelitiazis gibi biliyer travmaları takiben bir komplikasyon olarak,[1] iyatrojenez ile veya vücuda sivri bir cismin girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Duzgun, A. P.; Ozmen, M. M.; Ozer, M. V.; Coskun, F. (2007). "Internal biliary fistula due to cholelithiasis: a single-centre experience". World Journal of Gastroenterology. 13 (34). ss. 4606-4609. doi:10.3748/wjg.v13.i34.4606. PMC 4611836 $2. PMID 17729415. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınıflandırma