Sadrazam (iskambil oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sadrazam , Dai Hin Min isimli İskambil Oyununun Türkleştirilmiş versiyonudur. Amaç üç veya daha fazla oyuncunun elindeki kartlardan kurtulmasıdır. Böylelikle ilk elindeki kağıtlardan kurtulan oyuncu Sadrazam olur.

Genel Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun kuralları Dai Hin Min'e çok benzer. Elindeki kağıtlardan ilk kurtulan oyuncu oyunu kazanır ve puan toplar. Dört kişi ile oynanan bir oyunda, ilk elindeki kağıtları bitirerek Sadrazam olan oyuncu 3 puan, ikinci oyuncu ise 1 puan alır. İki kişi kağıtlarını bitirdikten sonra, oyun sona erer ve tekrar baştan başlanır.

Nasıl Oynanır[değiştir | kaynağı değiştir]

Kağıtları Dağıtma[değiştir | kaynağı değiştir]

Soldaki oyuncuya ilk önce desteyi kestirdikten sonra tüm kağıtlar saat yönunde teker teker dağıtılır. Tüm kağıtlar dağıtıldığında, oyuna başlanmaya hazırdır. Kağıt dağıtma işlemini her oyuncu sırayla yapar.

Kağıtların Dizilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kağıtların dizilişi en düşükten en yükseğe göre aşağıdaki gibidir. Kağıdın renginin veya işaretinin bir önemi yoktur.

  • 3,4,5,6,7,8,9,10,Vale,Kız,Papaz,As,2

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada amaç eldeki kağıtlardan kurtulmaktır. İlk oyuncu tercihen elindeki en küçük kağıdı atarak başlar, ve diğer oyuncularda yükselterek devam eder. Örneğin, eli başlatan oyuncu 3 ile başlarsa, diğer oyuncularda sırayla masadaki kağıdı yükselterek devam eder. Oyuncular eğer ellerinde daha yüksek kağıt yoksa, veya o sırada atmak istemezlerse Pas diyebilirler. Pas diyen oyuncu o el bir daha oyuna giremez. Üç oyuncunun da pas diyip, yeni bir ele başlanmasını beklemek zorundadır.

Kağıtları teker teker atabilmenin yanı sıra aynı sayıya sahip kağıtları hep birlikte atmak mümkündür. Örnegin, eğer eli başlatan oyuncu iki tane 3'ü aynı anda atarsa, o zaman diğer oyuncular da yükseltirken iki kağıt atmak zorundadırlar. Örnegin, iki tane 3 ile başlanan bir ele iki tane 5 atılarak sıradaki oyuncu devam edebilir, ama tek bir 5 atamaz. Bu şekilde ele tekli, ikili, üçlü veya dörtlü olarak aynı değere sahip kartlar atılarak başlamak mümkündür.