İçeriğe atla

Sadak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sadaklar
Minyatürde Osmanlı Türk bel sadağı

Sadak ya da okluk, ok ile yay koymaya yarayan torba. Daha çok omuzdan bir bağla sırta asılır (sırt sadağı) ya da belde kemere takılı (bel sadağı) olarak taşınır. Geleneksel olarak deri, ahşap (huş kabuğu), kürk ya da diğer doğal malzemeden yapılırken, günümüzde genelde metal ya da plastikten yapılır.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçedeki sadak kelimesi Moğolca (sagadag, Kalmukça saadg саадг) kökenlidir ve diğer Türk dillerinde de kullanılır: Kumukça sadak (садакъ), Kırgızca saadak (саадак) ya da saadak kabı (саадак кабы), Tuvaca sağadak (сағадақ). Türkçeden ya da Moğolcadan İslav dillerine de geçmiştir: Rusça (сайдак, сагайдак, садак, саадак, сагадак, согодак), Ukraynaca (сагайдак).

Türkçede sadak dışında okluk, ok kesesi, kandil, kubur, tirkeş gibi adlar da kullanılır.[1]

Divânu Lügati't-Türk'te kėş olarak geçer.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gökhan Gündüz, Seray Özden ve Mustafa Serdar Tekçe (2010), Türkler'de ahşap ok yapımı 16 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Bartın Orman Fakültesi Dergisi, 2010, Cilt: 12, Sayı: 17, 111-122
  2. ^ Ersin Teres, Karahanlı Türkçesinde askerlikle ilgili bazı terimler üzerine (2) 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Quivers ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur