Sabri Mahir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Galatasaray futbol takımının 1909-10 sezonu kadrosu. Orta sıranın soldan ikinci kişisi Sabri Mahir'dir.

Sabri Mahir (1890, İstanbul – ö. ?), yurt dışında oynayan ilk Türk futbolcu ve aynı zamanda ilk Türk boksörlerinden biri ve boks antrenörü idi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabri Mahir Galatasaray Lisesi öğrencisidir. Mösyö Goury'den dersler almıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nde başlayan futbol kariyerine Fransa'nın o yıllarda şampiyon olan Racing Paris takımında devam eder.

1910'da Galatasaray ile Rumlardan oluşan Struggles maçında olaylar çıkar. Sabri Mahir karşı takım oyuncularını tartaklamakla suçlanır. İstanbul Hükümeti olaylardan lisenin müdürü Tevfik Fikret'i sorumlu tutar ve görevden alır. Bunun üzerine öğrenciler bu durumu protesto ederler. Protestonun başında da Sabri Mahir vardır. Zaptiyeler Sabri Mahir'i ararken, o Galata rıhtımından bir Fransız gemisine kaçak binerek Fransa'ya gider. Racing Kulübü'ne kayıt olur ve orada futbol oynar. Liseden öğretmenleri olan Mösyö Goury ve Raval'dan yardım almaya da devam eder. Mısırlı bir prens vasıtası ile boksa başlar. Amatör boksta ikinci olunca profesyonel boksa başlama kararı verir. Fransa, İngiltere ve İspanya'da maçlara çıkar. Oxford Üniversitesi'nde jimnastik öğretmenliği de yapar. Daha sonra Ermeni olayları nedeniyle tutuklanır ve 3 sene hapis yatar.

Lise yıllarında başladığı boksa da devam eder ve Avrupa ortasiklet şampiyonası finaline kadar yükselir. 1920 yıllarında Berlin şehrine taşınır ve orada açtığı boks stüdyosunda Max Schmeling ve Franz Diener gibi ünlü Alman boksörlerini çalıştırır. Almanya'da "der schreckliche Türke Sabri Mahir" (korkunç Türk Sabri Mahir) ve "der gegen vier Männer kämpft" (dört kişiye karşı dövüşen) lakapları altında tanınıyordu.

Sabri Mahir, Kidd Jackson adlı bir Amerikalı organizatör tarafından İspanya'ya götürülmüştür. Fiorinten Centrale salonunda düzenlenen şampiyonada İspanya Şampiyonu ile karşılaşır. Maçı İspanya Kralı da izler. Üçüncü raundta rakibini nakavt eder ve salonda sessizlik olur. İspanyol boksör sedye ile soyunma odasına götürülür. İspanya Kralı, Sabri Mahir'i tebrik eder, ancak bu olay İspanya' da boksun yasaklanmasına neden olur.[1]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Galatasaray Dergisi Aralık 2004 Sayısı". 13 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2009.