İçeriğe atla

Saar Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saar Bölgesi
Saarbeckengebiet Saarterritorium (Almanca) Territoire du bassin de la Sarre (Fransızca)
Saar Bölgesi bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Saar bölgesi (Mor)
Saar bölgesi (Mor)
TürMilletler Cemiyeti koruması altındaki bölge
BaşkentSaarbrücken
Diğer dillerFransızca

Almanca

Ren Frankonyalı

Moselle Frankonyalı
Nüfus
• 1933 sayımı
812.000

Saar Bölgesi (Almanca: Saarbeckengebiet, Saarterritorium; Fransızca: Territoire du bassin de la Sarre), Alman İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'nı kaybetmesi üzerine imzaladığı Versailles Antlaşması ile kurulan yarı bağımsız idari bölgedir. Bir süre Fransa'nın yönetimi altında varlığını sürdürmüş, 1935 yıllından itibaren tekrar Almanya'nın ya da resmi adıyla ve yeni kurulan Nazi Almanyası idaresi altında küçük bir eyalet olarak yönetilmiştir. 2. Dünya Savaşı'nın başında Fransız orduları, bu küçük bölgeye bir askeri saldırı girişimde bulunmuş fakat Nazi Almanyası'nın sert biçimde karşılık verebileceği endişesiyle, bölge üstünde sadece 10 kilometre kadar ilerleyebilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

1945'te İkinci Dünya Savaşı'nı Müttefik Devletler'in kazanması ile İşgal Almanyası'nın altında bir protektora (hukuksal ve uluslararası bir yönetim şekli) olarak tekrar bağımsızlığına kavuşturulsa da, 1957 yılında Batı Almanya'nın idaresi altına girmiştir.[1] Günümüzde halen Alman Federal Cumhuriyeti'nin ya da bilindik adıyla Almanya'nın en küçük eyaleti olarak Saarland adı altında varlığını sürdürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cf. Rainer Freyer, "Die Entstehung der Parteien im Saarland nach dem 2. Weltkrieg", on: Die Parteien im Saarland 1945-59 6 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., retrieved on 20 February 2014.